Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak

0
1121

Çocuklara cinsellik hakkında konuşmak, ebeveynlerin mümkün olduğunca, uzun süre erteledikleri konuşmadır. Ancak cinsellik hakkında bilgi edinmek çocuk gelişiminin normal bir parçasıdır ve çocuğunuzun sorularını dürüst, yaşa uygun bir şekilde cevaplamak bu konuda en iyi stratejidir. Bu içerikte konu ile ilgili yapacağınız konuşmalarda size yardımcı olacak ipuçlarına erişebilirsiniz.

 

Cinsellik hakkında çocukların anlayabileceği bir dille, yaşına göre konuşun

2 – 3 yaş arası: Cinsel organlar için “penis” ve “vajina” gibi doğru ve bilimsel kavramları tercih edin.

3-4 Yaş: Bir bebeğin nasıl oluştuğunu sorduklarında, üremenin tüm ayrıntılarını anlayamayacakları için basit bir şekilde “Kadın ve erkeğin sevgisi ile oluşur. Anne karnında rahim vardır ve doğum vakti gelene kadar burada yaşarlar. Doğmaya hazır olunca ise annenin vajinasından çıkarlar” cevabı verilebilir.

5 – 6 Yaş: Bebeklerin nasıl yapıldığına dair çocuğunuz daha fazla ayrıntı istiyor ise: “Babanın içerisindeki sperm denilen küçük bir hücre ve annem içerisindeki yumurta denilen küçük hücre ile birleşmiştir” şeklinde bilimsel ve basit açıklamalar yapın.

6 – 7 Yaş: Çocuğunuz muhtemelen cinsellik hakkında biraz daha fazla bilgi edinmiş olacak. Eğer size “seks” hakkında sorular sorarsa, ona seksin insanlar arasındaki aşkın bir göstergesi olduğunu söyleyin.

7 – 8 Yaş: Çocuğunuz muhtemelen medyadan ve akranlarından cinsellik hakkında farklı bilgiler alabilir. Bu yaştaki bir çocuk, size tecavüz ile ilgili sorular sorarsa ona seksin sevgi dolu bir ilişkinin parçası olduğunu hatırlatın ve bir tarafın isteği olmadan yapılan ilişkinin yanlış olduğunu vurgulayın.

Çocuklarınızı cinsel içerikli filmler izlerken, resimlere bakarken görürseniz onlara aşırı ve kızgınlıkla dolu bir tepki verirseniz, bu çocuk için ters bir tepkiye neden olailir. Bu nedenle böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız ona kibar bir dille bu tarz fimlerin veya içeriklerin doğru olmadığını ve onlara uygun olmadığını dile getirin.

Çocuklarınızın farkında olmadan mastürbasyon yaptıklarını görebilirsiniz. Erkek çocuklarının penisi ile oynadığı, kız çocuklarının ise vajinasını sivri köşelere değidirdiğini veya sürtündüğü birçok ebeveyn tarafından fark edilmektedir. Bu tepkiyi çocuklar bilinçli olarak göstermezler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuzu sert bir dille uyarmak yerine bu tarz şeylerin herkes içinde ve sürekli yapılmaması gerektiğini vurgulayın.

Çocuklara cinsellik hakkında doğru bilgi vermek, çocuğun gelişimini ve karakterini olumlu yönde etkiler. Bu nedenle çocuğunuza bu konu hakkında bilgi vermekten kaçınmayın, ancak cümlelerinizi seçerek konuşmanız gerektiğini de unutmayın. Bu konu ile ilgili konuşmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.