Çocukluk Döneminde Görülen Hastalıklar

0
1204
hasta çocuk

Özellikle çocukluk döneminde çocukların vücudunda ateşle birlikte seyreden, döküntülü ve bulaşıcı olan hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan korunmanın ve en az zararı almanın en iyi yolu aşı olmaktır. Çocukluk döneminde düzenlenen bir aşı periyodu ile bu hastalıklardan korunması gereklidir. Bu hastalıkların çocukluk döneminde görülmesi daha iyidir, çünkü erişkinlik döneminde görülen bu hastalıkların seyri daha ağır olabilir.

Çocuklarda en sık görülen döküntülü, ateşli ve bulaşıcı hastalıklar şunlardır;

Kızamık

Kızamık hastalığı, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrılarıyla birlikte ciltte özellikle kol, bacak, gövdede küçük, kırmızı ve kabarık olmayan döküntülerle beraber görülen bir hastalıktır. Hastalığın görülme süresi 7-9 gündür. Aşılama ile hastalıktan korunma sağlanır. Hastalığın aşı yapılmadığı takdirde ciddi sakatlık ve hatta ölümle sonuçlandığı görülmüştür.

Su Çiçeği

En çok 7-10 yaşları arasında görülen su çiçeği, bu hastalıklar arasında en bulaşıcı olan, ateşli ve döküntülü hastalıktır. Hastalık temas veya öksürük yoluyla çok kolayca bulaşır. Döküntüler, kırmızı kabarcıklar şeklinde başlar ve kısa süre içerisinde içerisi su dolu kabarcıklar haline gelir. Bu döküntüler yüz ve gövdede daha sıktır, kaşıntılı olabilir. 10-20 gün boyunca sürebilen su çiçeği hastalığı, döküntüler kabuk tutana kadar bulaşıcılığını korur. Artık su çiçeği aşısının içeriğinin daha da geliştirilmesiyle aşılanan kişilerde hastalık görülme oranı çok azalmıştır.

Kızamıkçık

Kızamıkçık, kızamığa benzer bir döküntülü hastalıktır ancak kızamık gibi belirtiler göstermez. Kızamıkta görülen boğaz ağrısı, öksürük gibi belirtiler yerine kafa ve kulak civarındaki lenf bezlerinde şişmeler görülür. Kızamığa göre çok daha hafif seyreden kızamıkçık, hafif ateş ve halsizlikle ortaya çıkar. Hastalığın görülme süresi maksimum 5 gündür.

Altıncı Hastalık

Virüs nedeniyle görülen hastalık, özellikle 6 ay-3 yaş dönemindeki çocuklarda görülür. Bu hastalığı yaşayan çocuklarda çok yüksek ateş görülür ve iki üç gün süren ateşli dönemin sona ermesinin hemen ardından vücutta döküntüler görülmeye başlar. Bilinen bir aşısı yoktur. Hastalığın tedavisi tamamen ateşi dindirmeye yöneliktir.

Kabakulak

Kabakulak, kulağın altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanıp şişmesi ile ortaya çıkar. Hastalık, kabakulak hastalığı geçiren bir kişinin öksürükleri ile virüslerin yayılması sonucunda bulaşıcı olarak yayılır. Şişen tükürük bezleri, hastalığı geçiren kişinin ağrı ve acı çekmesine neden olur. Yemek yemek, ağzı açmak bile hastaya şiddetli acı verir. Yüksek ateş, halsizlik, baş ve boğaz ağrısı sıkça görülür. Eğer, hastalık erişkin bireylerde görülürse beyin iltihabı, erkek hastalarda yumurtalık iltihabı da görülebilir.

Boğmaca

Virüsler nedeniyle ortaya çıkan boğmaca hastalığının en büyük etkisi öksürüktür. Arka arkaya gelen, hastayı boğarcasına öksürmeye neden olan hastalık, hastanın öksürürken momarmasına ve tıkanmasına neden olur. Hasta koyu bir balgam çıkararak veya kusarak rahatlar. Hastalık süresinde ateşte görülebilir.