Doğum Çeşitleri Nelerdir Ve Nasıl Gerçekleştirilir

0
2152
doğum çeşitleri

Doğum Çeşitleri Arasında Hangisi Daha Güvenli?

İnsan hayatında çok az şey yeni bir bebeği dünyaya getirmekten daha heyecanlı olmuştur. Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren her anne adayı nasıl bir hamilelik süreci geçireceği ve bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebileceği hakkında düşünür, meraklanır. Aynı zaman da doğum çeşitleri arasından hangisi daha güvenli ve sağlıklı veya hangi durumlarda doğum çeşitleri arasından hangisi uygulanır gibi konularda bilgi sahibi olmak sizi daha bilinçli bir anne adayı yapar.

1900’lerden bu yana, teknoloji ve modern tıp uygulamaları arttıkça, trendler de önemli ölçüde değişti. Örneğin, 1900’lü yılların başlarında nerdeyse tüm doğumlar hastane dışında gerçekleşiyordu. 1940‘lardan sonra doğumların yarısından fazlası hastanelerde gerçekleşiyordu. Bu eğilim katlanarak devam etti. Özellikle 1970’lerden sonra hastanede doğumun yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar daha da çoğaldı. Tıpta yaşanan gelişmeler anne ve bebek açısından daha sağlıklı bir doğum deneyimi yaşatmaya çalışıyor. Fakat biliyoruz ki ne kadar özenle de planlanan bir doğum da olsa her hangi yaşanabilecek bir aksilik durumunda diğer alternatif doğum çeşitlerine hazırlıklı olmalıyız.

Peki Doğum Çeşitleri  Nelerdir?

1-Normal Doğum

Normal doğum da, bebek doğum kanalından doğar. Anne adayının ne zaman doğum yapacağını bilmek zordur, ancak çoğu kadın yaklaşık 38-41 gebelik haftasında doğum yapar.

Normal Doğumun Evreleri;

Birinci evre: Normal doğum sancılarının başlamasıyla rahim ağzındaki genişlemenin yaklaşık 10 cm olmasına kadar süredir. Rahim ağzını tam açıklığa kavuştuğu zaman doğumun başlamasına her hangi bir engel kalmaz.

İkinci Evre: Rahimde gerçekleşen tam açıklıktan bebeğin doğmasına kadar süreçtir.

Üçüncü Evre:Bebeğin doğumundan sonra plasenta ve amniyos zarlarının dışarı atılır. Bu evreden sonra gebelik fiziksel, biyokimyasal ve hormonal olarak sonlanmaya başlar.

3-Ağrısız Doğum (Epidural ve Spinal Anestezi)

doğum çeşitleriEpidural anestezi ya da sık bilinen adıyla “ağrısız doğum“, normal doğum veya sezaryen doğumlarda oluşabilecek ağrıyı engellemek amacıyla bel bölgesinden uygulanan bölgesel bir anestezi şeklidir. Ağrısız doğum sırasında vücudun alt kısmını uyuşturan bu anestezi yöntemi genel anesteziye göre daha güvenlidir. Spinal anestezi ise yalnızca sezaryen doğumlarda; epidural-spinal veya diğer adıyla kombine anestezi de sadece sezaryen doğumda uygulanır. Bu anestezi türleri; kanaması olan ya da tansiyonu düşük olan, kullanılacak anestezi maddelerine alerjisi olan, iğnenin yapılacağı bölgede enfeksiyonu olan  ve ayrıca nörolojik hastalık şüphesi olan kişilere uygulanmaz.

4-Dikişli Doğum

Bebeğin vajinadan çıkışını kolaylaştırmak amacıyla vajina da genellikle 45 derecelik açıyla atılan kesik yardımıyla gerçekleştirilen doğum çeşitlerinden biridir. Bu doğum türü fazla tercih edilmese de gerekli durumlarda usulüne uygun uygulanır.

5-Suni Sancı(Zamanlanmış İndüksiyon)

Doğumun gerçekleşmesi gerektiği halde halen doğum sancılarının başlamadığı durumlarda rahimde oluşturulmaya çalışılan yapay sancılarla doğumu başlatmaktır. Uygulamada daha çok serumla damardan belli dozda oksitoksin(hamilelik sırasında salgılanan hormon) maddesinin verilmesiyle gerçekleştirilir. Vajinal doğumun kesinlikle imkansız olduğu durumlarda bu işlem uygulanmaz.

6-Müdahaleli Doğum(Vakum ve Forseps)

Normal doğum sırasında doğumun gerçekleşmesi ıkınma yoluyla olur. Fakat bu ıkınma esnasında kafa tası, karın boşluğu ve göğüs de oluşan yüksek basınç annenin sağlığını tehlikeye soktuğu zamanlarda doğum vakum yada forseps yardımıyla gerçekleştirilir. Bazen de uzun süren doğum sırasında yorgunluktan kaynaklı artık annenin ıkınması yetersiz kalabilir bu durumlarda da uygulanabilir bu yöntemlerden biri. Bazı durumlarda da bebeğin içeride oksijensiz kalmaması için hemen doğumun gerçekleşmesi gerektiği zamanlarda kullanılır. Ancak bu yöntemlerin uygulanabilmesi için en önemli şart doğumun 2. evresinde olmalısı gerektiğidir.

7-Sezaryen Doğum

doğum çeşitleriÖnceden planlanarak ya da acil gerçekleşen komplikasyonlar sonucun karnın alt kısmına C şeklinde açılan kesikten gerçekleştirilen bir doğum türüdür. Sezaryen sırasında sonda takılıp takılmayacağı veya genel anesteziyle mi yoksa epidural anesteziyle mi gerçekleşeceği doktorunuz tarafından belirlenir. Sezaryen doğum aniden oluşan aksaklıklar dışında ikiz veya daha çoklu gebeliklerde de tercih edilen bir yöntemdir. Bazen çok kilolu bebeklerin doğumunda da bu yöntem tercih edilebilir. Fakat çoğunlukla normal doğumun önerilmesinin nedenlerini aşağıda ki gibi sıralayabiliriz.

  • Hastanede kalış süreleri kısalır
  • Bebeklerin enfeksiyon kapma oranları daha düşüktür.
  • Daha hızlı toparlanma
  • Normal doğum ile doğan bebekler daha düşük solunum sıkıntısı riski taşırlar.

8-Suda Doğum

doğum çeşitleriSon dönemlerde gittikçe popülerleşen bu suda doğum yöntemi; bebeğin doğumunu kolaylaştırdığı, suyun rahatlatıcı etkisiyle annenin ağrılarını da daha az hissetmesini sağlaması sebebiyle sevilen bir yöntem olan suda doğum ilk 1803 yılında Fransa’da tesadüfen bulunmuş.