Doğum İzni Ne Kadardır? Süt İzni Nedir?

0
427
doğum izni ne kadar

Doğum İzni Ne Kadardır? Süt İzni Nedir? Bu İzinler Ücretli midir?

Hamile bir çalışan kadının, hamilelik süreci ve sonrası için bazı hakları devlet tarafından güvence altına alınmıştır. 4857 sayılı İş Kanunu hamile, doğum yapan ve evlatlık edinen kadınların hakları konusunda bazı düzenlemelerde bulunmuştur. Bu süreçleri kapsayan hakların düzenlemeleri şu şekildedir.

 

Hamilelik Süreci, İzinleri ve Hakları

Hamile kadınların, bu özel durumları nedeniyle çalışma saatleri düzenlenmiştir. Bu düzenlemelere göre hamile bir kadının günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmamaları kararlaştırılmıştır. Ayrıca gece vardiyaları, ağır ve sağlığını riske atacak işlerde görevlendirilmemeleri kararlaştırılmıştır. Hamile kadının sağlığı ve hamileliği ile alakalı doktor kontrollerine gitme hakkı vardır ve bu durumlarda ücret kesintisi yapılmaz. İş Kanunu’nda belirlenen madde şu şekilde ifade edilmiştir. “Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.”

Doğum izni, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 olmak üzere toplamda 16 haftadır. Ancak sağlığı elverir ve raporla belirtilirse, hamile kadın kabul ettiği sürece doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışabilir. Bu gibi bir durumda doğumdan önce izin yapmadığı süre doğum sonrası iznine eklenir. Bu süre ücretli izindir. Yani çalışan kadın doğum izni yaptığı bu sürede maaşını almaya devam edecektir.

Eğer kadın çalışan isterse 6 ay kadar ücretsiz izin de alabilir. Bu izin kararı yalnızca çalışan kadının kararıdır, işverenin buna onay vermesi beklenemez bu karar kanunlarla koruma altına alınmıştır.

Kadın çalışan talep ederse, doğumdan sonra 1. doğumda 60 gün, 2.doğumda 120 gün, sonrasında ise 180 gün yarım gün çalışma hakkı vardır.

Süt İzni Nedir?

Kadın çalışanlar, çocukları 1 yaşına gelene kadar günde toplam 1,5 saat olmak üzere çocuklarını emzirmek üzere süt izni alabilirler. Bu sürenin nasıl kullanacağı annenin tercihine kalmıştır. Bu süre kadının normal çalışma süresine dahildir.

Evlatlık Edinen Aileler Doğum İzni Kullanabilir mi?

3 yaşını henüz doldurmamış bir çocuk evlat edinen anneler, çocuğun kendilerine teslim edildiği günden sonra sanki doğum yapmış gibi 8 haftalık doğum izni kullanabilir. Evlatlık edinen anneler de ücretsiz izin kullanabilir ve yarım gün çalışma hakkı talep edebilir.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin İzni

Engelli bir çocuğu olan annelere, diğer çalışanlardan farklı bir izin sistemi uygulanmıştır. Engelli çocuk sahibi olan ve bunu raporla belirten anneye bir yıl toptan veya bölümler halinde 10’ar günlük izinler verilir. Bu süre yıllık izinlere yansımaz ve ücretli izindir.