Doğum Kontrol Hapı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
481

İstenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için kullanılan birçok doğum kontrol yöntemi vardır. Bunlar içerisinde en garantili sonuç sağlayan ve kullanımı en kolay yöntemlerden birisi doğum kontrol haplarıdır. Birçok kadının kullandığı doğum kontrol hapı, istenmeyen gebeliklerin önüne geçtiği gibi, başka kişisel faydalar da sağlıyor.

Doğum kontrol hapı, rahim içi sıvıyı yoğunlaştırarak, spermlerin yumurtalara ulaşmasını engeller. İçerisinde östrojen ve progestron bulunur. Doğum kontrol haplarının her gün, aynı saat dilimleri içerisinde alınması gereklidir.

Doğum kontrol hapları, her güne bir hap şeklinde işaretlenmiş, genelde 21 günlük haplar şeklinde tasarlanmıştır. Bu haplar 3 hafta kullan, 1 hafta bırak mantığı ile kullanılır. Hap paketi üzerinde oklarla yönlendirilmiş ve her hapa bir gün verilmiştir. Bunun en büyük nedeni hapın alındığını unutmamanızı sağlamaktır. Aslında işaretlenen her gündeki hap aynı özelliği taşımaktadır. Günleri takip ederek kullandığınızda adet döngünüzü takibiniz de kolaylaşacaktır.

28 günlük haplar ise, ara vermeden kullanılır. Bunun nedeni düzenli kullanımın bozulmamasıdır. Adet dönemi yaşanan ve 1 hafta ara verilen döneme denk gelen haplar 28 günlük haplarda demir hapıdır, koruyucu özelliği yoktur.

doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı, düzenli kullanıldığında gebeliğin önüne geçmek için oldukça faydalıdır. Herhangi ek bir koruyucuya ihtiyaç duymazsınız. Bu haplar kullandığı halde hamile kaldığını söyleyen kadınlar vardır. Bunun en büyük ve neredeyse tek sebebi, hapların düzensiz kullanımı veya unutulmasıdır. Düzenli kullanıldığında bu haplar asla gebeliğe neden olmaz.

Doğum kontrol hapları hakkında kulaktan kulağa birçok efsane dolaşmaktadır. Gelin doğru bilinen yanlışlara hep birlikte bakalım;

 

 

  • Doğum kontrol hapları kilo aldırır: Hayır doğum kontrol hapları kendi başına kilo aldırmaz. Progesteronun su tutma özeliği vardır, bu nedenle vücudunuzda ödem oluşturabilir. Ödemi yine fazlaca su içerek atabilirsiniz. Az da olsa iştah açma özelliği vardır, bu nedenle normal yeme düzeninizin dışına çıkmamalısınız.
  • Doğum kontrol hapları tüylenme yapar: Aksine, doğum kontrol hapları tüylenme tedavisi için kullanılır. Hormonları düzenlemesi nedeniyle tüylerinizde azalma göreceksiniz. Eğer artış varsa, doktorunuza danışın.
  • Doğum kontrol hapları adet dönemini uzatır: Tam tersi, bu haplar adet dönemini belli bir gün çerçevesinde tutar ve gereksiz kanamanın önüne geçer.
  • Doğum kontrol hapları tam koruma sağlamaz: Düzenli kullandığınız sürece doğum kontrol en etkili korunma yöntemlerindendir. Tam koruma, her gün aynı saatte kullandığınız sürece devam edecektir.

Doğum Kontrol Hapının Diğer Faydaları

  • Çikolata kistlerini yok eder.
  • Adet döngüsünü düzenler.
  • Tüylenmeyi azaltır.
  • Sivilce gibi cilt problemlerinin çözümü için kullanılır.

Doğum kontrol haplarının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri de vardır. Bunlar arasında baş ağrısı, mide bulantısı gibi çok tipik etkiler vardır. Bu nedenle özellikle migren problemi olanların bu hapları kontrollü kullanması gerekir. Eğer çok uzun süren baş ağrınız varsa doktora görünmelisiniz.