Doğum Sırası Çocuklarda Kişiliği Şekillendirebilir mi?

0
1240
doğum sırası

Doğum Sırası Çocuklarda Kişilik Oluşumunu Nasıl Etkiler?

Kardeşler arasında en büyük kardeşin daha çok sorumlu olma eğiliminde olduğunu ya da kardeşleri olmayan çocukların kardeşleriyle büyüyen çocuklara göre talepkar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu duymuş olmalısınız. Peki bunlar sadece kalıplaşmış ifadeler mi, yoksa gerçekten doğum sırası kişiliğimizi etkiler mi?

Bu merak uyandırıcı sorunun cevabı; Sigmund Freud’un dostu ve meslektaşı olan Alfred Adler’in 1920’lerin sonlarında araştırmaya başladığı kardeşler kuramı” teorisinde saklı. Adler’e göre, bir ailede doğum sıranız doğal olarak kişiliğinizi etkiliyor.

Alfred Adler’e Göre Doğum Sırası Ve Kardeşler Arası İlişkilere Etkisi

 

doğum sırasıİlk Doğan Çocuk: Adler’e göre, ilk doğan çocuk güç odaklı ve liderliğe yatkındır. Çünkü daha çok küçük kardeşleri için sorumluluk üstlendiklerinden daha bir sorumluluk sahibi olduklarından bahseder. Bu yüzden ilk doğan çocukların ebeveyn olmaya daha istekli olmaları ve inisiyatif kullanma ihtimali daha yüksektir. Aynı zaman da ilk çocuk olmak; ebeveynler açısından da çocuk yetiştirme sürecinde yetkinleşmeyi öğrendikleri bir süreçtir. Bu yüzden genelde bu çocuklar çoğu şeyi kendi başlarına öğrenmek durumunda kalırlar. Bu durum da daha başarılı ve detaycı olmalarını sağlıyor. Zaafları olarak da herkesi memnun etmek istemeleri olarak belirtebiliriz.

İkinci Doğan Çocuk (ortanca):

Halihazırda sorumluluğu üstüne almış bir büyük kardeşe sahip olarak dünyaya geldiklerinden büyük kardeşe oranla daha az mükemmeliyetçi ve biraz daha rahattırlar. Genellikle iki kardeş arasında sıkışmış gibi hissedebilirler. Aile içindeki yerlerini belirginleştirmek ve aile üyelerine kendilerini kanıtlamak için çalışırlar. Alfred Adler bu çocukları problemli çocuk olarak görür.

En Küçük Olmak:

doğum sırası

Ailenin en küçüğü olmak çoğunlukla hem ebeveyn hem de kardeşler tarafından daha fazla ilgi ve bakım demek. Bu nedenle, daha az tecrübeli ve bağımsız hissedebilirler. O ailenin her zaman bebeğidir. Bu özgür ruhlu, maceracı küçük kardeş doğuştan en sevimli ve şirin çocuktur. Genelde yaramazlıklarına göz yumulur. ” O daha çocuk ” sözüyle genelde büyük kardeşlerden kayırılır. Fakat en son doğan çocukların karşılaştığı problemlerden biri, özel olmadığını düşünmeleridir. Çünkü ailedeki çoğu ilkler ilk çocuklarla yaşanmıştır.

 

 

Ailenin Tek Çocuğu Olmak:

doğum sırasıRakip bir kardeş olmadan büyüyen bu çocuklar anne veya babalarıyla rekabet edebilir. Ebeveynleri tarafından aşırı derecede şımartılma ihtimali olan bu çocuklarda bağımlı olma veya ben merkeziyetçilik görülme ihtimali en yüksek özelliklerdir. Tek çocuklar genellikle akranlarıyla iletişime geçmede güçlük çekerler. Eğer aşırı korumacı ebeveynlere sahipseler; yetişkinliklerinde aynısını çevrelerinden bekleme eğilimine girebilirler. Tek çocuklar genellikle ailenin ilk çocuğunun yaşadıkları deneyimleri yaşarlar.