Doğum Sonrası Depresyonu Ağrıya Bağlı Olabilir mi?

0
883
doğum sonrası depresyonu

Doğum sonrası depresyonu, yeni annelerde birden fazla sebebe bağlı olarak gelişebilir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, doğum sonrası depresyonu tetikleyen en önemli sebep, annelerin doğumda çektikleri acıyla bağlantılı.

Araştırmacılar, doğum sırasında epidural anestezi alan ve almayan kadınlar üzerinde araştırmalar yaptı ve bu kadınların doğumdan sonra geçen 6 haftasını inceledi. Bu inceleme sonucunda epidural anestezi alan kadınların yüzde 14’ü, epidural anestezi almayan kadınların ise yüzde 34,6’sı doğum sonrası depresyon geçirdi. Çalışma aynı zamanda gebelik sırasında doğuma profesyonel yardım alan kadınların depresyondan daha az etkilendiklerini ortaya çıkardı.

Peki ağrı neden doğum sonrası depresyonunu tetikliyor? Annenin önceden doğumda çekeceği ağrıdan korkması, doğumun kötü geçeceği fikri, doğumda kendinin veya bebeğinin zarar göreceği fikri anneleri doğumdan önce bile anne adayını depresyona sürüklemektedir. Doğumda yaşadığı ağrı ve acı, anneyi bebekten soğutabilir, zaten mevcut olan bebek stresi ile çektiği acı birleşerek anneyi depresyona sokabilir. Eğer anne doğumdan sonra bebeğini emzirirse, oluşacak olan ten teması ve anne ile bebek arasında oluşacak olan bağ annenin bebeğine ısınması ve depresyondan uzaklaşmasını sağlama da en önemli etkendir.

Doğum sonrası depresyonu ile ilgili yapılan bu çalışma sadece doğal doğumla epidural ile ağrının hafifletilmesine bakmakla birlikte, doğum sürecinde ağrı yönetiminin önemini değerlendirmede büyük bir ilk adımdır. Araştırmacılar, depresyonu tetikleyen ağrı durumunun kantılanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kendi doğum planınızı düşünürken, ağrı yönetimine dikkat edin. Ağrı kontrolü için ilaç tedavileri varken, doğal bir doğum yapmayı seçerseniz ağrı planınıza da sahip olabilirsiniz. Diş hekiminize, ebenize veya eşinize, pozisyon değiştirme, doğum topları, su, masaj veya nefes alma teknikleri gibi mevcut ağrı yönetimi için farklı seçenekler hakkında konuşun.

Bebeğiniz doğum sırasında size acı çektirmiş olabilir ancak bu bir bebeğin suçu değildir. Acı, doğumu doğum yapan unsurdur, bir insan doğurmanın olağanüstülüğünün elbette böyle bir karşılığı olacaktır. Bu acının sizi ele geçirmesine izin vermemek için doğumdan önce kendinizi acı çekeceğinize alıştırın. Size anlatılan kötü doğum hikayelerini asla dinlemeyin ve doğumdan sonra bebeğinizi muhakkak emzirin.