Doğum Sonrası Forma Girmek İçin Annelere Öneriler – Diyetisyen Gül Özen

0
992

Doğum Sonrası Forma Girmek İçin Annelere Öneriler. Hamilelik döneminde, çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için heyecanının yanı anne adayları aldıkları fazla kiloları nasıl verecekleri konusunda birçok endişe yaşarlar. Annelerin doğum sonrası döneminde, fetal gelişme, süt yapımı,besinlere olan gereksinmelerin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri ve sağlıklarını korumaları konusunda bilinçlendirilmeleri gereklidir.

Annelerimizin bu dönemde bilinçsiz daha hızlı kilo vermeye iten sağlıksız diyetler ile kas kaybına, çeşitli hastalıklara yol açarken anne sütün kesilmesine veya verimliliğinin azalmasına neden olmaktadır. Doğumdan sonra yapılacak en sağlıklı şekilde ideal kiloya ulaşmak için uzman kontrolünde uygulanacak sağlıklı beslenme programı ile ideal kiloya kavuşulmasıdır.

Bebeğini emziriyorsanız zaten eski formunuza daha kolay dönebilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli konu ‘Emzirirken de KALORİ harcadığınızdır’.

Emzikli anneler zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Doğru, yeterli ve ara öğünlere dikkat ederek beslenme ile hem süt verimi artar hem de kilo kaybına yardımcı olur. Emziklilik döneminde ve sonrasında daha fazla sıvı besin alınmalıdır.

Doğum Sonrasında Diyet İçin 4 Ay Bekleyin

Emzirmede annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Doğum sonrası ilk aylar annenin ve bebeğin uyku düzeninin oturtulmaya ve bebekle annenin arasındaki bağın oluşmaya başladığı dönemdir. Bunun için hemen (çoğunlukla 4. aya kadar ancak 6 aya kadar da uzayabilir bu dönem) bir sağlıklı beslenme programı uygulanmasını önerilmemektedir. Çoğunlukla bebekleri için ilgilendikleri için bu dönemde saatlere ve listeye uymaları oldukça güçleşmektedir. Özellikle bu alışma döneminde saatleri düzenlemekte annelerimiz zorlandığı için listeye bağlı kalamamaktalar.

Kadının aldığı enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmemekte, vücut dokuları da bir miktar harcanmaktadır. Diyetin sağladığı enerjinin %80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilmektedir.

Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml  süt salgıladığı esas alındığında emziklilik döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kkal ek yapılmalıdır. Bu miktarın 500 kkal’si annenin yediklerinden,250 kkacl’si ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanır.

Bunun için başlangıç olarak bir listeye bağlı kalmasından çok sıvı alımının artırılması, tahıl, süt, sebze gibi gruplara yer verilmesi konusunda dikkatli olunabilir. Uygulanan diyet programı ile emzirme dönemi devam ettiği için annenin ayda 2-2,5 kg bile vermesi yeterlidir. Önemli olan ulaşılmak istenilen ideal kiloyu başta çok yüksek tutmamaktır. Uygulanılacak diyet listesindeki saat 07.00-09.00 arası kahvaltı, 12.00-14.00 arası öğle yemeği, 18.00-20.00 arası akşam yemeği ve son olarak 20:00-22:30 arası gece ara öğün  yenilmesine özen gösterilmelidir.

Kulaktan Dolma Bilgiler Kilo Aldırıyor

Doğum sonrası aile büyükleri ve arkadaş çevresinden edindikleri kulaktan dolma bilgilerle hem daha hızlı kilo verme hem de süt verimini arttıracak yönündeki şekerli ve yağlı besinleri bolca tüketebildiklerini, bunun sonucunda kilo alımının kaçınılmaz olduğu bir durumdur. Hem süt veriminizi arttırıp hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür.

  • Buna göre güne kahvaltı ile başlamak ve her sabah mutlaka bir yumurta yemek önemli.
  • Günde üç ana üç de ara öğün tüketilmeli; emzirme döneminde olduğunuzu göz önüne alarak protein ve kalsiyum açısından her öğünde süt ve süt ürünleri ihmal edilmemeli.
  • Her gün bir öğünde et, tavuk veya balık gibi hayvansal protein kaynaklı besinlerden birisi bulunurken et yemeklerinin yanında bir miktar yeşil yapraklı taze sebze, salataya yer vererek de emilimi kolaylaştırabilirsiniz.
  • Emzikli annelerde çeşitli vitamin yetersizliği bulgularının sık görüldüğü rapor edilmektedir. Buna bağlı olarak kalsiyum emilimini kolaylaştırması için iklim koşulları uygun olmasa da D vitamini verilebileceği unutulmamalıdır.
  • Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Günde 3 litre su tüketimi çok önemli. Hem kilo vermeniz kolaylaşacaktır hem de daha rahat emziklilik dönemi geçireceksinizdir.
  • Kompostoya şeker eklenmemeli, çay-kahve tüketimi sınırlandırmalısınız.
  • Gazlı içeceklerden kaçınılmalı. Hafta da iki üç kere kuru baklagil tüketilmesi gerektiği(gaz problemi olanlar öğle yemeklerinde tercih etmeliler, tatlılar, şekerli besinler ve beyaz un ile hazırlanmış hamur işlerinden kaçınılması gerekir.
  • Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden birisidir. Ayrıca hazırlayacağınız tatlılarda beyaz şeker yerine pekmezle yapmanız daha uygun olacaktır.
  • Ayrıca daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak için beslenmenizin yanı sıra hayatınıza fiziksel aktiviteyi de koyarsanız daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Diyetisyen Gül ÖZEN