Doğuma Egzersizlerle Hazırlık Yapın

0
465
doğum egzersizi

Normal doğum yapacak ve doğum esnasında zorluk çekeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Aslında birkaç basit egzersiz ile vücudunuzu doğuma hazır hale getirebilir ve daha kolay bir doğum tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Doğum esnasında annelerin yapması gereken en önemli şey ıkınmak ve bebeğin rahim ağzına doğru inmesini sağlamaktır. Ne kadar güçlü ıkınır ve ne kadar güçlü nefes alıp verirseniz, bebeğiniz o kadar çabuk aşağıya iner ve doğumunuz da kısa sürer. Bu nedenle güçlü karın kaslarına ve doğru nefes alıp vermeye ihtiyacınız var. Bu yazıda bulunan egzersizleri uygulayarak, bu hedefe ulaşabilirsiniz.

 

Yürüyüş: hafif tempolu yürüyüşler yaparak nefes alıp verme rutininizi düzenleyebilirsiniz. Tempolu yürüyüşlerde nefesinizi adımlarınıza göre alıp verin. Burnunuzdan soluduğunuz havayı ağzınızdan vermeye çalışın.

Pelvik Kas Egzersizleri: Pelvik bölge kasalrı, üretra, vajina ve rektumun çevresindeki kaslardır. Burada bulunan kasların elastik hale gelmesi, bebeğin doğumu için kolaylık sağlayacaktır. Bu bölgedeki kaslarınızı çalıştırmak için kaslarınızı birkaç saniye kasın ve bırakın. (idrarınızı tutuyor ve ardından serbest bırakıyor gibi)

pelvik kas egzersizi
pelvik kas egzersizi

Çömelme egzersizi: Ayakta, dizlerinizi omuz hizanızda açık tutarak, yavaşça dizlerinizi kırın ve hafifçe çömelin. Bu egzersizi yaparken çok zorlanmamaya dikkat edin ve kesinlikle eğilmeyin. Yine çömelme esnasında burundan aldığınız nefesi ayağa kalkarken ağzınızdan verin.

Germe Egzersizleri: Oturur pozisyonda bacaklarınızı uzatın ve sırtınızı dikleştirin. Öne doğru doğru eğilerek iki elinizle de ayak parmak uçlarınıza erişmeye çalışın. Bu egzersiz karın kaslarınızı en çok çalıştıracak egzersizdir. Gün içerisinde 2 veya 3 defa 10’luk setler halinde tekrar edebilirsiniz.

Bağdaş Egzersizi: Oturur pozisyona gelerek ayak tabanlarınızı birbirine yaklaştırın. Ardından bacaklarınızın iki yanından tutun ve dizlerinizi aşağı doğru indirmeye çalışın fakat bu hareketi elleriniz ile engelleyin.

germe egzersizi
germe egzersizi