Doğumdan Sonra Cinsellik

0
1181
doğumdan sonra cinsellik

Doğumdan sonra cinsellik ne zaman güvenlidir?

Doğumdan sonra cinsellik konusu çiftlerin hamilelikte cinsellik konusu ile birlikte en çok merak ettiği konulardandır.

(“Hamilelikte Cinsellik” yazımızı okudunuz mu?)

Doğumdan sonra, yaklaşık üç – dört hafta sonra yani lohusalık dönemi bittikten sonra cinsel ilişkiye girmek çok daha sağlıklıdır. Çünkü bu süreçte kanama bitecek ve rahim normal boyutuna dönecektir. Kanama durmadan önce seks yaparsanız, bir enfeksiyon kapabilirsiniz.

Doğumdan sonra cinsel dürtüleri ne zaman hissedeceksiniz?

Herkes kadının yapısı birbirinden farklıdır. Her ne kadar 40 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz desek de önemli olan şey, fiziksel ve duygusal olarak hazır olana kadar beklemektir.

Doğumdan sonraki ilk birkaç ayda az sayıda çift seks yapmaya başlar ancak epizyotomi geçiren kadınların çoğunda olduğu gibi yaklaşık yarısı en az altı hafta bekler. Bazı çiftler altı aydan sonraya kadar beklemek isterken, çiftlerin çoğu erkenden seks yapmaya çalıştı. Ancak doğru olan kanamaların sonlanmasının ardından seks yapmaktır.

Hamile kalma ihtimalinizin olduğunu da unutmamalısınız. Emzirirken hamile kalınmaz düşüncesi doğru değildir, hamile kalma ihtimaliniz bu süreçte de söz konusudur ve doğumun hemen ardından hamile kalmak risklidir. Bu nedenle bu süreçte yaşanacak cinsel ilişkilerde korunmalısınız.

Doğumdan sonra cinsel ilişkide hangi sorunlara dikkat etmeliyim?

Eğer cinsel ilişkiniz ağrılı olursa, ilişkinizde dikkatli ve nazik olmanıza rağmen ağrınız devam ediyorsa, doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır. Bazen doğum sonrası dikişleriniz sorun yaşatabilir, uzun süreli rahatsızlıklara neden olabilir, bu da başka ameliyatların önünü açabilir.

Kötü kokan vajinal akıntınız varsa, tıbbi yardıma ihtiyaç duyan bir enfeksiyonunuz olabilir. Dört hafta sonra hala kanamanız varsa veya kan kaybında ani bir artış varsa doktorunuza danışın.

Önemli olan elinizden geldiğince çabuk yardım almaktır. Doktorunuzla konuşun ve sorunlarınızın neden kaynaklandığını tespit edin. Bu gibi durumlarda bazen ilaçlı tedavi söz konusuyken, bazen ilaçsız tedavi de uygulanabilir.