Doğumdan Sonra İşe Dönmek mi, Evde Kalmak mı?

0
401
çalışan anne

Doğumdan sonra işe geri dönmeyi planlıyordunuz, ancak bebeğinizi tek bırakmaktan, diğer hiç kimsenin ona sizin kadar iyi bakamayacağından korktunuz. Ancak, belki de iyi bir kariyeriniz var ya da çalışmaya mecbursunuz. İşe geri dönmeli misiniz? İşte bu durum, annelerimizin en zor kararlarından birisi.

Çalışan Anneler

Bu gibi durumlarda elbette ailenizin maddi durumunu göz önüne almanız gerekir; birçok annenin başka bir seçeneği yoktur, bu nedenle işe geri dönülür. Annelerin yüzde 37’si tam gün, yüzde 17’si yarı zamanlı olarak çalışıyor. En büyük zorluk ise işinizle aileniz arasında rahat bir denge oluşturamama  ve sanki her ikisine de yeterince zaman ayıramıyor gibi hissetmenizdir. Çalışma hayatı nedeniyle çocuklarının ilk kelimelerini, etkinliklerini, gösterilerini kaçırmak zorunda olmak ya da bütün gün yoğun tempoda çalışarak eve dönüp, çocuğuyla pek fazla ilgilenememek annelere vicdan azabı yaşatan bir durum. Eşleri onlara yardım etse bile!

doğumdan sonra

İşi İş Yerinde Bırakmalısınız!

Çalışan annelerin yapması gereken en önemli şey, işi iş yerinde bırakıp, evde çocuklarınızla yeterli vakti geçirmektir. İlkelerin kutsallığını bir kenara bırakın. Yanında olamadığınız için kaçırdığınız şeyler, sizin suçunuz değil! Çalışmak, çoğu zaman para kazanma ve çocuğunuza güzel bir gelecek sağlamak amacı üzerine kuruludur. Bu nedenle çalıştığınız için kendinizi suçlamayın.

Eşinizin tam desteğini almanız durumunda iş ve aile arasında doğru denge oluşturmak daha kolay olacaktır. Ne yazık ki, çalışmalar çalışan annelerin ebeveynlik ve ev işlerinin aslan payından hala sorumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Nadir istisnalar dışında, çocuk bakımı ve doktor randevuları ayarlayan anneler, çocuklar hasta olduğu zaman işten ayrılmak için uğraşanlar anneler, yemekleri planlayan, buzdolabını dolduran ve herkesin temiz kıyafetler giymesini sağlayanlar yine anneler!

İşe dönmeden önce, görevleri eşiniz ve kendiniz arasında nasıl böleceğinize karar verin. Tüm ev ve çocuk bakım işlerinin bir listesini yapın ve adil bir emek dağıtımı yapmak için eşinizle konuşun. İkinizin de haklı işlerden pay aldığınıza emin olun.

Çalışmayan Anneler

3 yaşın altındaki çocuklu annelerin yüzde 46’sı çalışmıyor.

Doğumdan sonra iş hayatını bırakan veya ara veren anneler, hiç alışkın olmadıkları bir tempo ile karşılaşıyorlar. Evrakların, kağıtların ve bilgisayarların içerisinde koşturan anneler, ev işlerinin ve çocuk bakımının yoğunluğu arasında ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Bu düşüncelerden ve yoğunluktan kurtulmak için bazı önerilerimiz var.

  • Kendiniz gibi yeni anne olan arkadaşlar edinip, onlarla sohbet etmek ve yardımlaşmak sizi rahatlatacaktır.
  • Annelik işleri dışında size iyi hissettiren bazı işler yapın, hobiler edinin.
  • Eğer mümkünse evden yapabileceğiniz, freelance işler edinebilirsiniz.

Seçiminiz ne olursa olsun, karar sizindir ve elbette çocuğunuz için en iyisini düşünen de her zaman siz olacaksınız. İnsanların ne düşündüğü, size ne söyledikleri önemli değil. Çalıştığınız için kötü bir anne değil, çalışmadığınız içinse tamamen işsiz ve para tüketici biri değilsiniz. Biliyoruz, her şey çocuklarımız için!