Doğumdan Sonra Kanama

0
1461
doğumdan sonra kanama

Doğumdan sonra kanama normaldir

Bebeğiniz doğduktan sonra – normal bir doğum ya da bir sezaryen olup olmadığına bakılmaksızın – bir dönem gibi vajinal kanama olacak ve bu birkaç hafta sürecektir. Bu kanama, lochia olarak adlandırılır ve vücudunuzun rahminizin astarından kurtulma yoludur. Teslimattan sonra iki ila altı hafta arasında sürebilir (bazen daha uzun sürebilir)

Neden doğumdan sonra kanama oluşur?

Bebeğiniz doğduktan sonra rahimden akan kan, hücreler, mukus ve dokularla doludur. Zamanla kan akışının rengi değişecektir, önce parlak kırmızıdan sonra pembemsi kahverengiye ve nihayetinde kremsi ya da açık beyaz renklere dönecektir. Kanamanın mukus şeklinde olması normaldir. Kanama, hamilelik sırasında da görülür ancak bunun getirileri çok daha ağırdır.

(“Hamilelik Sırasında Kanama” yazımızı okudunuz mu?)

Bütün annelerin doğum sonrası kanaması süresi ve miktarı farklılık gösterecektir, ancak kanamanızın normalden fazla olduğunu düşünüyorsanız (örneğin, saatlik olarak pedinizi değiştirmeniz gerekiyorsa), kanamanız kokuyor veya ateşiniz çıkıyorsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Doğumdan sonra kanamayı nasıl kontrol edebilirim?

Doğumun hemen ardından yapacağınız ağır işler, kanamanızın artmasına neden olur.

Kanama söz konusu olduğunda hijyenin 2 katına çıkarılması gerekir. Kanaması olan kadınlarda enfeksiyon riski fazladır. Bu nedenle tampon gibi ürünleri kullanmaktan uzak durun. Ped kullanmak bu dönem için çok daha faydalıdır.

Başlangıçta pedinizi her saat değiştirirken ilerleyen dönemlerde iki saatte bir, sonra birkaç saatte ve daha sonra çok daha uzun sürelerde değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Rahim doğum öncesi boyutuna geri döndüğünde kanama hafiflemeye başlayacaktır.

Doğumdan sonra kanama tehlikeli olabilir mi?

Doğumdan sonra kanama, iyileşme sürecinin tamamen normal bir parçasıdır ve genellikle endişelenilecek bir şey değildir. Bununla birlikte, aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyor iseniz doktorunuza haber vermenizde fayda vardır;

  • Büyük miktarlarda pıhtılar varsa. Bazen plasentanın bazı parçaları rahimde kalabilir – eğer herhangi bir parça plasenta kaldı ise, onu çıkarmak için küçük bir ameliyat gerekebilir.
  • Kanama akışınız çok ağır görünüyorsa (pedinizi saatlik olarak değiştirirseniz)
  • Kanamanızda hoş olmayan bir kokusu varsa (bu enfeksiyon belirtisi olabilir)
  • Ateş belirtileri var ise

Bu tarz belirtiler görülürse, doktorunuza başvurmalısınız. Bu belirtiler bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Doğum sonrası kanamaları bu belirtileri göstermediği sürece endişelenecek bir şey yoktur ve bu normal sürecin bir parçasıdır.