Doğumdan Sonra Kilo Verme İçin En İyi İpuçları

0
953
doğumdan sonra kilo vermek

Doğumdan Sonra Kilo Verme İçin En İyi İp Uçları

Sağlıklı beslenme ve ideal kiloya ulaşmak herkes için önemlidir, ancak eğer yeni doğum yapan bir anneyseniz bu daha da önemlidir.

Vücudunuz doğumdan hızla iyileşir ve iyileşmek için bir takım vitamin ve mineral ihtiyacı duyar. Doğumdan sonra kilo verme, annelerin önem verdiği bir konudur. Doğum yapmak yorucu bir iştir, kuşkusuz yoruldunuz ve vücudunuza dinçlik sağlamak için sağlıklı gıdalara ihtiyacınız var. Ve emziriyor olmanız da beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğine bir sebeptir.

Bir bebeğiniz olduktan sonra ilk altı ayda belirlediğiniz yeme alışkanlıkları, hayatınızın geri kalanında sağlıklı bir beslenme temeli hazırlamanıza yardımcı olabilir.

 

Besin öğelerinizi öğrenin

İşte güvenli kilo kaybı ve iyi beslenme için günlük olarak ihtiyacınız olan kaloriler ve diğer besin öğelerine kılavuz ilkeler. (Kalori gereksinimleri yaş, metabolizma ve aktivite düzeyine göre değişir.)

 

 

Emziriyorsanız:

 • Kalori : 2,200-2,400
 • Kalsiyum: 1,000-1,300 mg
 • Folik Asit: 280 mcg
 • Demir: 15 mg
 • Protein: 65 g
 • C vitamini : 95 mg

Emzirmiyorsanız:

 • Kalori : 1,900-2,200
 • Kalsiyum : 1,300 mg
 • Folik Asit: 180 mcg
 • Demir: 15 mg
 • Protein: 44-50 g
 • C vitamini : 60 mg

Doğumdan Sonra Kilo Verme İçin Uygulamanız Gerekenler

Sağlıklı atıştırmalar tüketin

Bazı öneriler: Yağsız yoğurt, az yağlı, sütle yapılmış ya da %30 kalsiyum içeren yağsız yağlı puding (özellikle çikolata isteklerini bastırmak için iyidir) peynir dilimleri, önceden paketlenmiş, dilimlenmiş meyve ve sebzeler, salatalar, kahverengi pirinç gibi pişmiş kepekli tahıllar, tahıl gevrekleri, ekmekler ve makarnalar açlığınızı bastırmak için idealdir.

Sağlıklı gıdalara kolayca erişebildiğinizde çerezler, şeker veya beyaz unlu, pastalar gibi çok işlenmiş gıdaları daha az atıştırırsınız. Ancak bunları tüketmek sağlıklı değildir, lif oranları çok düşüktür ve tuz oranları çok yüksektir.

Sık sık yiyin

En ideal beslenme şekli günde üç öğün ve artı iki ila üç öğün ara atıştırma şeklindedir.

İşte sık sık yeme önemlidir: Emziriyorsanız, süt üretimine yakıt kazandırmak için yeterli kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Emziren annelerin anne sütü için yeterli kalori elde etmeleri çok önemlidir.

Çok fazla su içmelisiniz ve enerjiye ihtiyacınız var. Sık sık yemek yemek, enerjinizin düşük olduğu bir zamanda tutmanıza yardımcı olur ve kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Kilo vermek istiyorsanız ya da her zaman aç olursanız, sık sık yemeniz gerekir.

Porsiyon boyutlarının farkında olun

İnsanlar salatadan sodaya kadar her şeyin büyük bölümlerini almaya alıştı. Porsiyon boyutları kontrolden çıktı. Bu nedenle büyük tabaklar kullanmak yerine küçük tabaklar alın ve porsiyonlarınızı buna göre şekillendirin.

Sıvılara ve life yükleyin

Kabızlık, doğum sonrası pek çok kadın için ortak bir sorundur. Bunu önlemek için, günde en az sekiz bardak su tüketin ve özellikle susuyorsanız ya da susadığınızı hissederseniz daha fazla için. Su iyi bir seçimdir, ancak yağsız ya da az yağlı (1%) süt ve önemli besinleri içeren % 100 meyve sularını da tercih edebilirsiniz.

Şekersiz alkolsüz içecekler (kafeinsiz tercih edilir) sıvı alımının bir parçası olabilir, ancak besin yetersizdir.

Meyve, sebzeler ve tahıllardır yoğun lif kaynaklarıdır ancak bazen bu yeterli değildir. Bağırsaklarınızı hareket ettirmekte hala sorunlar yaşıyorsanız, limonata içmeyi deneyin ya da bitki çayları gibi sıcak sıvılar deneyin.