Doğumdan Sonra Oluşabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

0
1443

Doğumdan sonra bir kadının normal yaşantısına dönmesi için 6 hafta gereklidir. Doğumdan sonra anne adayı dinlenmeli ve kendisini yorabilecek işlerden kaçınmalıdır. Eğer sezaryen doğum yapılmış ise iki hafta içerisinde, normal doğum yapmış ise altı hafta sonrasında mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. Kadın doğum yaptıktan sonra 42 günlük özel bir döneme girer; lohusalık. Lohusalık döneminde anne adayında bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

Doğumdan sonra bir kadının normal yaşantısına dönmesi için 6 hafta gereklidir

Lohusalık döneminde en sık rastlanan şikayet emzirmeden kaynaklı meme başında oluşan çatlaklardır. Nadiren doğumdan sonra aşırı ve uzun süren kanamalr meydana gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonları da sık görülen rahatsızlıklardandır. Enfeksiyon sonucu idrar yaparken ağrı ve yanma gibi belirtiler görülür. Endometrit denilen rahim içerisinde enfeksiyonun oluşması ise gerçekleşir. Buna bağlı olarak kötü kokulu akıntı, halsizlik, ateş gibi belirtiler oluşur. Antibiyotikle tedavi edilir.

Doğumdan sonra nadir görülebilen bir durum da depresyondur.Bu durum geçicidir ve depresyon sırasında anne sık sık nedensizce ağlar. Bu durum oluşmasının sebebi, doğumdan sonra oluşan hormonal değişikliklerdir ve  kendiliğinden düzelir. Bu süreçte annenin çevresinden destek görmesi, şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Hamilelik sırasında doğum sonrası yaşanabilecek bu durumla ilgili alınacak eğitim ile oluşabilecek psikolojik sorunlar önlenebilir.

Normal doğumda dikiş yerinde ağrı olabilir. Fakat bu ağrı en geç 1-2 hafta içerisinde geçer. Sezaryen doğum sonrasında ise dikiş yerinde ağrı ve uyuşukluk, hissetmeme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu ağrı 7-10 günde azalır. Oluşabilecek yaygın bir sorun da adet gecikmesi. Fakat bu konuda kaygılanmamalı çünkü doğum sonrasında adet görülmesi, bazı kadınlarda 6 hafta, bazılarında ise 1 yıldan daha uzun sürebiliyor. Adet gecikmesi ile birlikte, hamile kalma riskiniz de artıyor bu yüzden emzirme bitmesine rağmen hala adet kanaması gerçekleşmeyen kadınların kesinlikle doktora gitmesi gereklidir.

Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi sorununun sebebi ise, hamilelik boyunca yükselmiş olan östrojen hormonunun doğum sonrasında normal seviyeye inmesidir. Hamilelik boyunca, yükselen östrojen hormonunu sebebiyle saçlar genel olarak büyüme evresinde kalır. Çok az saç normal döngüsü olan dökülme evresini yaşar.  Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar ise doğumdan sonraki 2-6 ay arasında toplu halde dökülerek yenilenir.  Dolayısıyla bu geçici bir saç dökülmesidir ve kalıcı bir saç kaybı veya kellik oluşumuna kadar uzayacak bir sorun yaşanmaz. Saçlar zaman içinde yeniden çıkar. Bu dönemde annenin kansız kalmaması önemlidir ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır. Bunun dışında saç deri sağlığı da saçın sağlıklı oluşumunda önemli bir rol oynar.

Son olarak hamilelik sonrası kabızlıkta yaşanan önemli sorunlardan biridir. Bağırsak hareketlerinde yaşanan azalmadan kaynaklı oluşur. Tedavisi için bol lifli gıdalar tüketilmeli, bol su içilmeli ve egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Egzersizler bağırsak hareketlerini hızlanmasına yardımcı olur.