Doğumdan Sonra Yeni Anneler Neler Yaşar?

0
873

Doğumdan sonra anneler hem ruhsal hem de fiziksel açıdan, hiçbir şey yaşanmamışcasına normale döndüğünü mü düşünüyorsunuz? Öyleyse bir kez daha düşünün, çünkü ne kadar normal görünseler de, anneler normal doğum sonrasında bazı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu içerikte, bir annenin dilinden doğumdan sonra aslında bir annenin neler yaşadığı ile ilgili, cesurca verilmiş bilgileri okuyacaksınız.

Doğum günü yaklaştıkça anneler ve etrafındaki insanlar doğumun etkileri hakkında daha da az konuşmaya başlarlar ve kimse doğumdan sonra yaşayacakları hakkında kadınları uyarmaz. Belki de bu, annelerin karşılaşacakları zorluklar karşısında çıldırmasını engellemek için yapılan bir girişimdi ya da belki dünyanın en büyük armağanı kucağına verildiğinde, annelerin kendi dertleri ile alakalı şikayet etmesini engellemekle alakalıydı.

Durum ne olursa olsun yeni anneler, gebelik ve doğumun tabu olan taraflarından, doğum sonrası depresyon konusundan, çatlayacak meme uçlarından, vajinasında meydana gelecek olan şekil bozukluklarından bir haber bir şekilde doğumu bekliyorlar. Ancak aslında doğum sonrası depresyonunu etkileyen en önemli etkenlerden biri doğumdan sonra yaşayacakları bu şok!

Normal doğum tabi ki sezeryandan daha kolaydır, ancak sanmayın ki normal doğumun ardından hiç acı çekmeyeceksiniz ya da vücudunuzda oluşan değişiklikleri görmezden geleceksiniz. Karnınız 9 aylık gerginliğin ardından yaşadığı gevşeme ile size bir poşet görünümünü andırabilecek. Göğüslerinizden gelen süt, sürekli sızıntı yapabilecek ve sık sık kıyafet, iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Hamileliğin hemen ardından duygusallığınızın sona ereceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü hormonlarınız size oyunlar oynamaya devam edecek. Tabi ki vajinanızda oluşacak olan ağrıdan söz etmiyorum. Bu durum çok normal değil mi? Çünkü dün içinizden bir insan çıkardınız!

Hayatınızda edineceğiniz en güzel varlığa kavuştunuz ve bu varlık tamamen size muhtaç! Ancak çevrenizin güzellemeleri ile kendinizi ihmal etmekten kaçının. Doğum sonrası depresyon, yeni anneleri oldukça zor duruma sokan ve yıllarca etkisinden çıkılamayan bir duruma dönüşebiliyor bazen. Öyleyse doğumdan sonra kendinizi görmezden gelmeyin, “kutsal ana” hikayesine kapılmadan önce kendi iyiliğinizi düşünün ki, her anlamda size muhtaç olan biricik bebeğinize faydalı olabilesiniz.”