Doğurganlığı Arttırmanın 7 Yolu

0
856
doğurganlığı arttırmak

Bir çocuk sahibi olmanın, hamile kalmanın dünyanın en kolay işi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak durum hiç sandığınız gibi değil! Aslında en küçük dış etkenler, stres etkenleri bile doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyebiliyor ve çocuk sahibi olmanıza etki edebiliyor. Öyleyse sağlıklı bir hamilelik ve doğurganlığınızı harekete geçirmek üzere uygulayabileceğiniz bu 7 faktörü incelemenizi tavsiye ederiz.

 

1. Beslenmenize Dikkat Edin!

İşte iyi haber: İyi beslenmek, hamile kalma ihtimalinizi arttırır! Yeterli miktarda protein, demir, çinko, C vitamini ve D vitamini beslenme düzeninize eklediğinizden emin olun. Çünkü bu besinlerin eksikliği menstruasyon periyodunun uzamasına (ve dolayısıyla daha düşük oranda ovulasyona) ve erken düşük riski taşımasına neden olur. Günlük multivitamin takviyesi almalı iseniz doktorunuza danışın. Et, balık, az yağlı süt ürünleri, yumurta ve fasulye gibi protein açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmayın.

 

horizontal-line-png-photos

2. Kafein ve Alkol Tüketimini Sınırlandırın!

Alkol, yumurta implantasyonuna müdahale edebilecek östrojen seviyelerini değiştirir, ancak akşam yemeğinde bazen bir bardak şarap içmek zararsızdır. Hamile kalırken ve hamile kalmaya çalışırken kafeini kesmeyi düşünmelisiniz. Araştırmalar, kafeinin kadınların hormon düzeylerini etkilediğini ileri sürüyor. Hamile kalmayı düşünüyorsanız, günlük kafein alımınızı 200 mg ile sınırlandırın. (Bu bir ila iki bardak kahve eder.)

horizontal-line-png-photos

3. Kilonuzu Takip Edin

Aşırı kilo, insan sağlığına verdiği zararların yanı sıra, ovülasyonu bozan bazı hormonların aşırı üretilmesine neden olabilir. Bu durum daha az yumurtlamanıza ve hamile kalma şansınızı düşürmenize neden olur. Özellikle bel bölgenizdeki fazla vücut yağı, vücudunuzun her ay yumurtlamak için yeterli hormon üretememesine veya gebe kalırsanız hamilelik sürdürememenize neden olabilir. Bu nedenle hamilelik düşüncenizden önce egzersiz yapmaya ve kilonuzu kontrol altına almaya gayret edin.

horizontal-line-png-photos

4. Sigarayı Bırakın!

Sigara toksinleri bir kadının yumurtalıklarına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ve implantasyon sürecinde yumurtalıkların yaşlanmasına neden olur. Uzmanlar sigarayı bırakmak için hiç bir zaman geç olmadığını söylüyor. “Sigara, doğurganlığınıza kalıcı zarar verir, ancak sigarayı kestiğinde yumurtalık fonksiyonunu geri kazanırsınız.”

horizontal-line-png-photos

5. Adet Günlerinizi Takip Edin

Normal menstrüel döngüsü yaklaşık 21 ila 35 gün arasındadır. Döngüsü belirgin olarak daha uzunsa, örneğin 42 gün arayla adet görüyorsanız hekiminizle görüşmenizde fayda var. Bir kadının doğurganlık açısından bereketli günleri normal ovulasyon günüdür. Bu nedenle adet döneminizi takip altından tutmanız önemlidir.

horizontal-line-png-photos

6. Stresten Uzak Durun

Stres, doğurganlığınızı engelleyebilir. Hamile kalmaya çalışan hamile 401 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, çeşitli nedenlerden dolayı stres altında olan kadınların, bu stres belirteçlerinden uzak olan kadınlara kıyasla yüzde 29 daha düşük gebelik olasılığı tespit edilmiş. Uzmanlar stres, ağır egzersiz , düzensiz adet döngüsünün yarattığı gerginlik gibi ebeplerin gebe kalmayı engellediğini söylüyor. Barbieri, “Gevşeme teknikleri (dikkatlilik meditasyonu veya yoga gibi) ile stres yönetimi ya da grupta destek almanın öğrenilmesi, gebeliğinizi kaliteli hale getirmeye yardımcı olabilir.

horizontal-line-png-photos

7. Eşinizin de Bu Maddelere Uymasını İsteyin!

Sigara, alkol ve kafein tüketimi, stres, aşırı kilo ve düzensiz yaşam eşinizin sperm kalitesini de etkiler. Bu nedenle eşinizin de düzenli bir hayata geçmesi için ona önerilerde bulunun.