Down Sendromu Olduğu İçin Fotoğraf Çekimine Alınmayan Asher Fenomen Oldu

0
1177

Down sendromu, her insanda bulunan 21 kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumudur. Bu kromozom fazlalığı, genelde fiziksel özelliklerde bazı farklılıklar yaratır. Down sendromu yaşayanlar, öğrenme bozuklukları da yaşayabilir. Troid, kalp hastalıkları ve reflü gibi sorunlar da yaşayabilirler. Ancak Down Sendromu, bir çocuğun hayatının sonu değildir. Doğru bir eğitim, aile ve tıbbı destek ile Down Sendrom’lu çocuklar kolayca normal hayatla bütünleşebilir ve insanlarla iletişim kurabilirler.

İşte bu bebeklerden biri olan 15 aylık Asher’ın hikayesi de Down Sendromlu olması ile alakalı!

Asher down

 

15 aylık tatlı mı tatlı bir bebek olan Asher Nash’in annesi, bir gün bir çocuk giyim markasının reklam yüzü olacak bir bebek aradığını öğreniyor. Bu ilanı görünce heyecanlanan anne, hemen Asher’ın fotoğraflarını ajansa gönderiyor ve sonucu beklemeye başlıyor.

Uzun süren bekleyiş sonunda herhangi bir haber alamayan anne, bir yolunu bulup ajansla irtibat kuruyor ve bu irtibatın sonucunda kendisini yıkan şu cevapla karşılaşıyor; “Gönderdiğiniz fotoğrafları değerlendirmeye alamıyoruz, çünkü markanın aradığı reklam yüzü özel gereksinimli bir çocuk değil.”

Bu cevapla karşılaşan anne büyük bir hayal kırıklığına uğruyor. Kendini toparlamaya çalıştığı bir süreden sonra, medyada kalıplaşmış olan güzellik ve doğru çocuk algısını yıkmak üzere sosyal medyada bir farkındalık kampanyası oluşturuyor. Bu durumun yalnızca kendi oğlu için değil, tüm özel gereksinimli çocuklar için değişmesini istiyor.

 

Asher

Annenin çabası ile sosyal medyaya yaydığı fotoğraf ve videolar kısa sürede fenomen oluyor ve Asher neredeyse herkes tarafından bilinen bir çocuğa dönüşüyor. Asher’ın fotoğrafları binlerce kişi tarafından tıklanıyor ve bu durumun ardından daha önce Asher’ın fotoğraflarına ret yanıtı veren ajans anneye tekrar ulaşarak özel gereksinimli bir çocuğu reddedemeyeceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

Tüm bu gelişmeler ve ajansın Asher’a verdiği ret cevabından cayarak, özel gereksinimli çocuklara verilmesi gereken değeri anladıktan sonra annenin yaratmaya çalıştığı farkındalık amacına ulaşmış oldu!

Down Sendromlu ve diğer özel gereksinimli çocukların normal bireylerden hiç farkı yok! Tek yapmanız gereken, onları oldukları gibi kabullenmek ve dışlamamak!