Dünyaya Hoş Geldin! Doğumdan Sonra Bebeğin İlk Günü

0
846
Dünyaya Hoş Geldin! Doğumdan Sonra Bebeğin İlk Günü

Dünyaya Hoş Geldin! Doğumdan Sonra Bebeğin İlk Günü

Hamileliğin dokuz ayı boyunca her türlü planı yapsanız bile hiçbir şey, sizi çok özel, küçücük ve yalnızca size bağımlı bir varlıktan sorumlu olduğunuzun farkına varmak için tamamen hazırlayamaz. Bu durum hem korkutucu hem de heyecan verici olabilir. Bu içerik size bir bebeğin ilk günü hakkında bilgi verecek ve karşılaşacağınız durumlar hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

Gözünü Açtığı İlk An

Tüm bebekler benzersizdir, bu yüzden her bebeğin ilk günü birbirinden farklı olabilir. Kimisi 20 dakika boyunca etrafı seyrederken ve şaşırtıcı yeni ortama uyum sağlamaya çalışırken, kimisi hemen uykuya dalabilir veya bir beslenmek isteyebilir.

İlk Beslenme

Bebeğiniz doğduktan sonra, genellikle annesi ile ilk temasını gerçekleştirmesi için için göğsünüze düz biçimde yerleştirilir. Birçok bebek hemen uyum sağlar, ancak bazılarının doğru yere girmeleri için biraz yardıma ihtiyacı vardır. Bu konuda etrafınızdaki uzman kişiler size yardımcı olacaktır.

İlk Tuvaleti

Bebeğiniz ciltten cilde temas ve beslenmesi bittikten sonra, ebeniz ona bir bez bağlayacaktır. Bunun birkaç saat içinde değişmesi gerekecek. Ebe size bebeğinizin bacaklarını nasıl tutacağınızı, kızarık kremlerin nereye uygulanacağını ve sızıntıları nasıl önleyeceğinizi gösterecektir. Bebeğinizin ilk bağırsak hareketlerine mekonyum denir; koyu, yeşil-siyah renkte ve çok yapışkandır. Süt içmeye başlayınca kakası sarı-kahverengi renge dönüşecektir.

İlk Uykusu

Doğum, yeni doğan bebeğiniz dahil herkes için yorucu bir deneyimdir, bu nedenle yeni doğan bebeğiniz kısa süre sonra uyuyorsa şaşırmayın. Bebeğiniz uykuya yatmak için yatağınıza yatırılır. Uykulu olmasına rağmen, en az üç saatte bir onu uyandırmanız gerekir. Bu, uyku için iyi bir zaman gibi gelebilir, ancak tüm hormonlar ve vücudunuza pompalanan adrenalin ile kolayca gelmeyebilir.

İlk Banyo

Bebeğiniz doğduğunda üzeri amniyotik sıvı ile kaplı olacaktır. Amniyotik sıvıyı çıkarmak için bebeğiniz doğumdan hemen sonra silinmelidir. Genelde bebek üzerindeki amniyotik sıvı tamamen temizlenmez, çünkü bu sıvı bebeğin cildini cildi ilk birkaç gün içinde korur. Bebeğinizi banyo yapmak istediğinizde hastanede kaldığınız sürece bunu yapabilirsiniz, ancak birçok anne eve gelene kadar beklemektedir.

Evde İlk Gece

Ve işte, bebeğinizle ilk geceniz! Bu hem heyecan verici hem de korkutucu olabilir. Bebeğiniz muhtemelen ilk gününde 15 saat kadar uyku çekecektir. Her iki veya üç saatte beslenmek için uyanacaktır. Ona bir yelek ve bebek kıyafeti içinde giydirin ve sıcaklığını kontrol edin. Midesini kontrol ederek ateşi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin dolaşımı yavaştır, bu nedenle elleri ve ayakları oldukça soğuk hissedilebilir, ancak bu onların üşüdüğü anlamına gelmez. Yatağınızın yanında bir beşik bulundurun, böylece onu kolayca besleyebilirsiniz. Onu bir battaniye ile örtmeniz yeterli olacaktır.