Ek Gıdalara Geçiş Döneminde Bebeklere Nasıl Gıdalar Verilmelidir?

0
206
Ek Gıdalara Geçiş Döneminde Bebeklere Nasıl Gıdalar Verilmelidir?

Ek Gıdalara Geçiş Döneminde Bebeklere Nasıl Gıdalar Verilmelidir?

İlk 6 ay anne sütü çocuğun beslenmesi ve zihinsel gelişimi için yeterli olacaktır ve emzirmeye 2 yıl kadar devam edilebilir. İlk 6 aydan sonra anne sütü, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için yeterli olmayacağından ek gıdalara geçiş yapmak gereklidir.

Bu sürece en başta anne sütüne protein kalitesi olarak eş değer olan yumurta sarısı ile başlamak uygundur. (Yumurta beyazına 8. aydan sonra başlamak gerekir.) Yumurta sarısını ilk başlarda 1 çay kaşığı şeklinde verip, ilerleyen dönemlerde miktarını arttırabilirsiniz. Çocuklar ek besinleri özellikle de yumurtayı hemen benimsemeyebilir. Bu yüzden yumurta sarısının kıvamını sütle ayarlayarak, çorbalara katarak verebilirsiniz.

ek gıdaya geçiş

Bu dönemde ek gıdalara çorba ile başlamak faydalıdır. Havuç, kabak ve patates gibi sebzelerden çorbalar yaparak, blendırdan geçirerek sütle hazırlayarak ve miktarını yavaş yavaş arttırarak çocuklarınıza verebilirsiniz.

Çocuklar sebzelere alıştıktan sonra et ürünlerine geçiş yapmak gerekir. Eti başlarda kıyma şeklinde vermek, çocuk ete alıştıktan sonra da tavuk ve balığa geçmek uygundur.

Çocukların bu dönemde damak tadına en çok hitap edecek besinler meyvelerdir. Muz, elma, şeftali gibi meyveleri püre haline getirerek veya meyve suyu halinde çocuklarınıza verebilirsiniz. Ancak meyve suyu hazırlandıktan hemen sonra tüketilmelidir, çünkü bekletildiği takdirde besin değeri kaybolur.

Çocuklarınıza peynir takviyesine 8. aydan sonra başlamanız daha doğrudur. Bu süreçte ise peynirin pastorize olmasına önem gösterin.

Eğer bebeğin herhangi bir gıdaya alerjisi varsa, bu dönemde ortaya çıkacaktır. Eğer çocuğunuz bir gıdaya alerjik reaksiyon gösterirse, artık ek gıda takviyesini alerjisi olan besinleri hariç tutarak yapmanız gereklidir.

“Bu yazı Diyetisyen Gül Özen’in video röportajından derlenmiştir.”

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.