Çocuğunuz Tehdit Altında! El Ayak Ağız Hastalığı Okullarda Artabilir!

0
1578
Çocuğunuz Tehdit Altında! El Ayak Ağız Hastalığı Okullarda Artabilir!

El ayak ağız hastalığı, son günlerde ebeveynleri oldukça ilgilendiren bir konu oldu. Yaklaşık bu yaz başından beri çocuklarda görülen bu hastalık, git gide bir salgın haline dönüştü ve 100 çocuktan 50’sinde bu hastalık görülmeye başladı. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında en yüksek salgın potansiyelini taşıyan bu hastalık, sonbaharın gelmesi ve okulların açılması nedeniyle, ailelerde paniğe sebep oldu. Hastalığın önüne geçilmediği takdirde, okullarda bu hastalık salgınının artması bekleniyor, yani çocuklar tehdit altında! Peki, ülkemizde git gide yayılan bu el ayak ağız hastalığı nedir, bu hastalık konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz?

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

Adından da belli olacağı üzere, bu hastalık en çok eller, ayaklar ve ağız içi ve çevresinde çıkan kaşıntılı kabartılar ve yaralarla ortaya çıkıyor. Çıkan bu yaralar oldukça ağrılı olup, çocuğa acı çektirebiliyor. Hastalık genelde 1 hafta kadar sürüyor

.

El Ayak Ağız Hastalığına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

El ayak ağız hastalığı etkeni enterovirüs adı verilen bir virüstür.

Virüs öksürük ve hapşırma yoluyla kolayca yayılır. Aynı zamanda, üzerinde virüs bulunan bir nesneye dokunan çocukların ellerini ağızlarına götürmesi gibi, enfekte dışkı yoluyla da yayılabilir. Hastalık genellikle coğrafidir, yani  bir toplumda ortaya çıkar ve etrafına yayılabilir. Bu nedenle ülkemizde çok uzun yıllardır bir salgın şeklinde görülmeyen ve çok vaka görülen el ayak ağız hastalığı salgınının sebebi olarak ülkemize gelen Suriyeli mülteciler görülüyor. Ancak salgının bu nedenle ortaya çıktığına dair net bir kanıt yok.

Bir çocuk virüse maruz kaldıktan sonra hastalığın belirtileri 3-6 günde ortaya çıkar. Buna inkübasyon süresi denir. Yaz aylarında genellikle havuz gibi ortamlarda kolaylıkla bulaşıcı hale gelir.

İlk başlarda çocuğunuz yorgun olabilir, boğaz ağrısı çekebilir ve ateşi yaklaşık 39 dereceyi bulabilir. Siz normal bir soğuk algınlığı diye düşünürken, bir iki gün içinde, ağızda, ellerde, ayaklarda ve bazen kalçalarda yaralar veya kabarcıklar ortaya çıkar. Bazı durumlarda kabarcıklar önce cilt döküntüsü görülebilir. Bazı durumlarda belirtiler çok hafif görülür. Doktorunuz yalnızca kabarcıklara bakarak bu sorunun el ayak ağız hastalığından kaynaklandığını anlayabilir.

Yaralar ve kabarcıklar genellikle bir hafta kadar sürer.

El Ayak Ağız Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

El ayak ağız hastalığını için özel olarak üretilen bir ilaç veya aşı yoktur. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotiğin de yeri yoktur. Genelde semptomları hafifletici yöntemler kullanılır. Kabarcıklarda oluşan kaşıntıyı önlemek adına kaşıntı önleyici spreyler veya merhemler kullanılabilir, ağızda oluşan yaralar için de spreyler verilebilir. Boğaz ve ağızda oluşan yaralar çocuğun yemek yemesini zorlaştırabilir.

Bu hastalığın geçmesi 7 – 10 gün civarındadır ve belirtiler bu süre sonunda kendiliğinden kaybolur.

Hastalığa önlem olacak en önemli konu hijyendir. Ailelerin çocuklarına muhakkak el yıkama alışkanlığı kazandırması gereklidir. Özellikle okulların muhakkak dezenfekte edilmesi, yine okul ve ev ortamlarının sık sık havalandırılması ve steril hale getirilmesi, hastalığın yayılmaması açısından önemlidir. El ayak ağız hastalığı banyo yaptırmanıza engel değildir. Ancak lifle ve yoğun sabun, şampuan kullanımı ile banyo yaptırmak yerine, ılık su ile yavaş bir duş yeterli olacaktır. Lif ve sabunlar çocuğun cildinde bulunan kabarcıklara zarar verir.

Bu süreçte çocuğunuzun beslenmesine oldukça dikkat etmelisiniz. Acı, baharatlı, yağlı gıdalardan kaçınmalısınız, bu gıdalar kaşıntıları arttırır. Çocuğunuzun ağız ve boğazında bulunan yaralar nedeniyle yemek yemesi çok zorlaşacaktır, bu nedenle çocuğunuza sıklıkla sıvı gıdalar vermeye çalışın. Bol bol su tüketmesine özen gösterin.