Emziklerin Bebek Sağlığı İçin Avantaj ve Dezavantajları

0
831
Emziklerin Bebek Sağlığı İçin Avantaj ve Dezavantajları

Bebeğiniz ağlıyor ve mutsuz görünüyor. Sakinleşmesi için ona ninniler söylediniz, emzirdiniz, salladınız ancak fayda etmedi. Bebeğiniz sürekli ellerini veya kıyafetlerini emmeye çalışıyor ya da ağzı devamlı açık. Bu nedenle artık son çare olarak emziği denediniz. Bebeğiniz bu yeni oyuncağı sevdi ve sakinleşti. Ama bu çözümün sonunda kafanızda soru işaretleri oluştu ve bebeğiniz için sağlıksız olduğunu mu düşünmeye başladınız? Öyleyse, bu içerik kafanızdaki soru işaretlerini giderecek.

Bebekler emme refleksine sahip bir şekilde dünyaya gelirler. Bu nedenle emzikler, bebekleri meme emmediği dönemlerde oyalar ve rahatlatır. Prematüre bebekler, henüz gelişimlerini tamamlayamadığı için emme refleksleri normal bebekler kadar gelişmemiştir ve bu sebeple emzik, prematüre bebeklerde çene fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.

Son dönemlerde yapılan çalışmalarda emzik kullanımının SIDS (bebeklerde ani ölüm) riskini de azalttığı görülmüştür. Özellikle uyku saatlerinde kullanılan emziğin SIDS riskini azalttığı ancak tek başına yeterli olmadığı belirtilmiştir.

emzigin-zararlari

Bu faydaların haricinde emzik emmenin bazı zararları da var. Emzik kullanımı bebeklerde orta kulak enfeksiyonuna sebep oluyor. Bebeklerin bir kısmında görülen bu olay, özellikle 6.ayını bitirmiş bebeklerde görülüyor. Yani, emziklerin 1. ve 6. aylar içerisinde kullanılması bebeklerin orta kulak iltihabına yakalanmaması için en doğru zaman.

Ancak erken emzik kullanımı, bebeklerin süt emmeyi erken bırakmasına da sebep oluyor. Bu nedenle, bebeğinizi emmeyi iyice öğrenmeden önce ona emzik vermeyin.

Emzik kullanımının ne zaman sonlandırılacağının aileler tarafından iyi belirlenmesi gereklidir. Özellikle diş çıkarma dönemlerinde emzik kullanımı, çocuğun dişlerinde şekil bozukluklarına ve çene yapısının zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle emzik kullanımı 2 yaşında sonlandırılmalıdır.