Emziren Anneler Kahve İçebilir mi?

0
212
Emziren Anneler Kahve İçebilir mi ?

Emziren Anneler Kahve İçebilir mi ?

Soru

5 aylık bir kızım var ve onu emziriyorum. Sabahları bir fincan kahve mutlaka içerim ve öğleden sonra da ikinci bir fincan kahve içmeyi severim. 5 aylık kızımı emzirirken kahve içmem, bebeğim için zararlı bir duruma sebep olur mu?

Cevap

Çoğu uzman, emzirme döneminde annelerin kahve tüketimini hafifletmesi gerektiğini söyler. Emzirme döneminde annelere günde bir ila iki bardak kahve içmeleri önerilir. Kahve fincanlarınızın miktarı da bu konuda önemlidir. Fincanlarınız çok büyük olmamalı, orta boy fincanlarda kahve tüketimi uygundur.

Peki, emziren annelerin kahve tüketimi neden sınırlandırılmalıdır? Thomas Hale tarafından yazılan “İlaçlar ve Annelerin Sütü” kitabına göre, , kafeinin vücuttaki “yarı-ömrü” yani etkisi, yenidoğanlarda aşırı derecede uzundur. (Bir ilacın yarılanma ömrü, yarım dozun vücuttan alınması için geçen süre kadar sürer.) Kafein, yenidoğanın kan dolaşımında yaklaşık 100 saat boyunca kalır; yarılanma ömrü 3 aydan 5 aya kadar 14 saate düşer ve daha sonra 6 aylık ve daha büyük bebeklerde yaklaşık 2.6 saate düşer. Yani yenidoğan bebekler, diğer bebek ve çocuklara göre, kafeinin etkisini vücutlarında daha çok taşırlar.

Öte yandan kafeinin kandaki demir miktarını düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Emziren anneler kahve veya kafeinli içecekler tükettiğinde bu kafein, anne sütü aracılığıyla bebeğe geçer ve bebeğin kanındaki demir miktarını düşürerek kansızlığa neden olur. Bu nedenle annenin kafein tüketimine sınırlandırma getirmesi gerekli bir durumdur.