Emziren Annelerin Yaptığı Hatalar

0
422
emziren annelerin yaptığı hatalar

Emziren anneler gerek acemilikleri nedeniyle gerekse yıllardır doğru öğretilen yanlış bilgiler dolayısıyla, bebeklerini beslerken bazı hatalar yapıyorlar. Aslında çoğu kadının doğru yaptığını zannettiği bu hatalar, çocuğun beslenmesini engelleyebiliyor ya da gelişimini etkileyebiliyor. İşte emziren annelerin yaptığı hatalardan bazıları!

1. Ek Gıdalara Başlandığında Emzirmeyi Kesmek

Ek gıdalara başlatılan bebekler, hemen bu yeni gıdalara adapte olamaz. Farklı tatlar, farklı besin dokuları ile karşılaşan bebeklerin beslenmelerinde gerçekleşen bu yeni düzene hemen alışması beklenemez ve bu geçişin aşama aşama yapılması gereklidir. Hem bu nedenle hem de bebeğin beslenmesini destekleme nedeniyle 6. ayın ardından emzirmeyi kesmek doğru değildir.

2. Hastalanınca “Bebeğe Geçer” Korkusu İle Emzirmeyi Kesmek

Annelerin, özellikle kış aylarında yakalandıkları nezle, grip gibi hastalıkların süt yolu ile bebeklerine geçeceği korkuları vardır ve bu nedenle hastalandıkları dönemden iyileşene kadar bebeklerini emzirmeyi keserler. Bu oldukça yanlış bir davranıştır, bebek bu durumdan kesinlikle etkilenmez ve hatta anne hasta olduğunda, anne sütünde bebeği hastalıktan koruyacak antikorlar üretilir.

3. Yanlış Emzirme Pozisyonları Kullanmak

Anneler “bebeğim boğulur, nefessiz kalır” düşüncesi ile emzirme süresinde bir türlü rahat etmeyen, çeşitli pozisyonlar deneyen anneler, doğru pozisyonu bulamadıkları için bebeklerinin karnını yeterince doyuramıyorlar ve bunun farkına da varamıyorlar. Anneler, emzirdikleri memeyi bir elinin 4 parmağı ile alttan ve 1 parmak ile de yukarıdan destekleyerek bebeklerini emzirirse, hem sütün akışı en doğru şekilde olur hem de bebeğinizin nefes alması engellenmez.

4. Göğüslerinin Küçük Olması Nedeniyle Bebeğin Doymadığını Düşünerek Emzirmeyi Kesmek ve Ek Gıdaya Başlamak

Süt miktarı ile meme boyutunun herhangi bir ilgisi yoktur. Sütünüzün az olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi daha sık emzirin ve su için. Çünkü süt üretimine en çok katkı sağlayan şey, daha çok emzirmeye çalışmak ve sıvı almaktır.

5. Tek Memeden Emzirmek

Doğru olan emzirme şekli, bebek yarım saat emzirilecekse 15 dakika sağ, 15 dakika sol memede emzirmektir. Bebek emmeye başladığı ilk 10 dakikada ön süt gelir ve 10 dakikanın ardından besleyici özelliği olan yağlı süt gelmeye başlar.

6. Saat Başı Emzirmek Gerekli Değildir

Anneler özellikle yeni doğan bebeklerini saat başı emzirme zorunluluğu duyarlar. Ancak saat başı emzirme zorunlu değildir. Yalnızca son emzirme süresinin üzerinden 3 saat geçmemesine dikkat edin.

7. Bebeğin Memeyi Yanlış Alması Nedeniyle Emzirirken Acı Çekmek

Anneler, bebeklerini emzirdikten sonra bebeklerini genelde geriye iterek memeden kurtarırlar. Ancak bu yanlıştır ve meme ucunda acı, çatlak ve yara oluşumuna neden olur. Bu nedenle bebeği memeden ayırırken annenin küçük parmağını bebeğinin ağzının kenarından hafifçe sokmasıyla bebeğin ağzı açılır ve bu sırada bebek memeden kurtarılır. Bu, yara ve çatlak oluşumunu engeller.

8. Emzirirken Hamile Kalınmaz Fikri

Emziren annenin hamile kalmayacağı düşüncesi, dayanağı olmayan bir düşüncedir. Anne doğumdan sonra adet geçirmemişse, kısa bir süre içerisinde tekrar hamile kalma durumu görülmeyebilir. Ancak, henüz bebeği 4 aylıkken bile hamile kalan anneler de mevcut. Bu fikre güvenmek yerine doğum kontrol yöntemlerine güvenmeyi tercih edin.