Emzirme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
909

Emzirme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir ?

Emzirme, annelerin en çok önem gösterdiği ve hakkında bilgi edinmeye çalıştığı konudur. Ancak emzirme hakkında doğru olsun yanlış olsun, herkesin bir fikri ve düşüncesi vardır. Bu düşünceler, insandan insana geçerek birer efsane haline gelmiş ve doğru bilinen yanlışlar haline gelmiştir. Bu yanlışlar bebeklerin ve annelerinin hayatını etkileyebilir. Bu nedenle emzirme hakkında doğru bilinen yanlışlar ile ilgili bilgileri bu makalede toparladık.

Yanlış: Emzirirken hamile kalamazsınız.

Doğru: 

Emzirme hakkında en büyük yanılgılardan biri emzirdiğiniz süre içerisinde hamile kalınmadığıdır. Gebe kalma yeteneğini düzenlemek güzel olsa da, durum böyle değil. Emzirmek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Emziriyor olmanıza güvenerek hamile kalmayacağınızı düşünmeniz yanlıştır.

Yanlış: Emzirirken belirli gıdaları yemeyi bırakmalı ve sıkı bir diyete girmelisiniz.

 

Doğru:

Emzirirken aslında gıda sınırlandırması yoktur. Kafein ve alkol tüketimini sınırlamak emzirme için önemlidir. Belirli balıkların ve kabuklu deniz ürünlerinin cıva seviyeleri nedeniyle, bunlardan uzak durulması gereklidir. (Bunlar köpekbalığı, kral uskumru, Kılıçbalığı gibi balıklardır.) Ayrıca, ailenizde gıda alerjisi geçmişiniz varsa, dikkatli olun ve bebeği gıdalara karşı verdiği reaksiyonlar açısından izleyin. Bunun dışında, fasulye, brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, biber vb. bebeğinizde gaza sebep olacak gıdaların tüketimini sınırlandırın, tamamen bırakmanıza gerek yoktur.

Yanlış: Ben çocuğum için yeterli süt üretemiyorum.

Doğru: 

Aslında bebeğiniz ilk aylarında sütünüzün çok çok küçük bir miktarıyla doyacaktır. Ancak anneler şarıl şarıl süt üretmedikleri takdirde bebeklerinin doymadığını, sütlerinin yeterli olmadığını düşünüyor ve emzirmeyi bırakıyorlar. Sütünüz yeterli değilse de çözüm bebeği emzirmeyi bırakmak değildir. Çünkü sütünüz ancak bebeğiniz emzirme faaliyetinde bulunduğu takdirde gelir.

Yanlış: Hasta olan anne, bebeğini emzirmemelidir.

Doğru:

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkları yaşayan annelerin hastalıkları bebeklere bulaşmaz. Anne hastalanmaya başlamadan evvel, anne sütü içerisindeki mikroorganizmalar durumu fark eder ve hemen bebeğin hastalanmaması için gerekli faydalı mikroorganizma üretimini sağlar ve bebeğe direnç kazandırır.

Yanlış: Emzirerek kilo verebilirsiniz.

Doğru:

Evet, emzirme kilo vermeye yardımcıdır. Ancak oturarak, yalnızca emzirerek güzel bir kilo kaybı sağlamak mümkün değildir. Emzirmeye ek düzenli beslenme ve egzersiz yardımı ile kilo verebilirsiniz.