Emzirmenin Şaşırtan Faydaları

0
828
emzirmenin şaşırtan faydaları

Emzirmenin Şaşırtan Faydaları. Emzirmenin kulak enfeksiyonlarına, astıma, hatta IQ’da bir artışa bile etkili olduğunu duymuşsunuzdur. Ama emzirmenin ve anne sütünün bilmediğiniz daha birçok faydası var. Bu içerikte göreceğiniz emzirmenin şaşırtan faydaları ile anne sütü ve emzirmeye daha da hayran olacaksınız.

emzirmenin şaşırtan faydaları

Daha az enfeksiyon

Anne sütü ile beslenen bebekler arasında pnömoni, soğuk algınlığı ve virüs görülme sıklığı azalır.  Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla görülen mide enfeksiyonları hastalıkları da daha az görülür.

Kronik hastalık riski azalır.

Bebeğinizi düzenli emzirdiğiniz takdirde ve şeker hastalığı, çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı (sindirim sisteminin iltihaplanması) gibi kronik rahatsızlıklar geliştirme riski azalır.

SIDS’in daha az şansı var

Anne sütü, bebeğinizin ani bebek ölüm sendromuna yakalanma riskini yaklaşık yarıya kadar düşürür.

Daha az kiloda anne ve obezite riski düşmüş bebek

Emzirme, annenin kalorilerini azaltır ve kilo vermesine yardımcı olur. Bebeğinde obeziteye yakalanma ihtimalini azaltır. Emzirme anneye günde yaklaşık 400 – 500 kalori kaybettirir.

Hamilelik ve doğumdan daha hızlı iyileşme

Emzirme, doğum sonrası kan kaybını azaltır. Ayrıca emzirme, rahmin normal boyutuna daha çabuk dönmesine yardımcı olur (yaklaşık 6 hafta içinde) Emzirmediğiniz takdirde rahmin normal boyutuna dönüşü 10 haftayı bulabilir.

Bazı kanserler için daha düşük risk

Emzirme bebeğinizin çocukluk kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Anne için ise meme kanseri ve yumurtalık kanseri riski daha aza indirir.

Daha az hasta gün

Bebeğiniz anne sütü aldığı takdirde daha az hasta olacak ve bağışıklık sistemi daha da güçlenecek.

Anne sütü sizi daha fazla yaklaştırır.

Hemşirelik sırasında salınan oksitosin hormonu sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bebeğinizi emzirdiğinizde, çok huysuz olsa bile emzirme esnasında rahatlayacaktır. Ayrıza emzirme esnasında bebekle ten tene temasta bulunmaya dikkat etmelisiniz. Ten tene temas, anne ve bebek arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir ve bebeğin kendisini güvende hissetmesini sağlar.

Bedava ve hazırlanması kolaydır

Mamalarla karşılaştırıldığında anne sütü, tasarruf yapmanız için de bir araçtır. Bedavadır ve dilediğiniz an bebeğinize verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kıyafetinizi sıyırmak! Isıtmaya, karıştırmaya ve dünyanın en sağlıklı besini olan bu besine para vermenize gerek yok!