Her Çocuğun Okuması Gereken En İyi Çocuk Kitapları

0
1479

Çocukların hayal gücünü geliştiren, eğlendirirken öğreten ve vaktini kaliteli bir şekilde değerlendirme yetisi kazandıran kitapları bu içeriğimizde inceleyebilirsiniz. Çocuk kitapları konusu özellikle son günlerde ülkemizde oldukça sansasyonel bir konu haline dönüştü. 2017 yılında gündeme gelen bazı çocuk kitaplarında bulunan, çocuklar için oldukça sakıncalı olan ensest, cinayet, şiddet gibi konular büyük tepki çekti. Bu gibi konuların çocukların zihninde kalıcı travmalara neden olması, çocukların okuması gereken kitapların denetlenmesi konusunu gündeme getirdi. Bu içeriğimizde, çocukların kesinlikle okuması gereken, kaliteli, hayal güçlerine katkı sağlayan ve birer dünya klasiği haline gelmiş, dünyanın dört bir yanından çocukların okuduğu çocuk kitapları listeleyeceğiz.

çocuk kitapları

1.Küçük Prens

Dünya çapında toplam 150 milyon baskısı yapılan, Fransız yazar Saint-Exupéry’ in en büyük eserlerinden biri olan Küçük Prens, çeşitli öğütlerle dolu, çocukların hayal gücüne sayısız katkı sunan ve çocukları yetişkinliğe hazırlayan bir kitap. Çocuklarınıza okutmanız gereken kitapların en başında yer almalı!

 

 

 

 

 

 

 

 

çocuk kitapları

2.Küçük Kara Balık

İranlı yazar Samed Behrengi’nin yazdığı Küçük Kara Balık, diğer kitaplardan farklı olarak, çocuklara eşitliği, adaleti, din, dil, ırk farkı gözetmemeyi, insanın onurlu ve anlamlı yaşamasının önemini anlatır. Bu “devrimci” diyebileceğimiz çocuk kitabı, yazarın ülkesi İran’da yasaklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Çocuk Kalbi

İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in kaleminden çıkan Çocuk Kalbi kitabı, yazarın kendi oğlunun günlüklerinden yola çıkarak yazdığı, bir çocuğun günlük sosyal hayatını ve arkadaşlık ilişkilerine bakış açısını, hatalarını ve yaptığı iyilikleri anlatan bir kitaptır.

 

 

 

 

 

 

 

çocuk kitapları

4.Şimdiki Çocuklar Harika

Aziz Nesin’in yazdığı kitap, çocukların gözünden büyükleri anlatıyor. Kitapta anne babaları, öğretmenleri ve akrabalarını eleştiren çocuklar, dünyaya bir de kendi gözlerinden bakılmasını istiyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

çocuk kitapları

5.Kaşağı

Önde gelen hikaye yazarlarımızdan biri olan Ömer Seyfettin’in çocuklar için yazdığı hikayelerden biri olan Kaşağı, iki kardeş arasındaki ilişkiyi, haksızlıkları ve dürüst olmanın, yalan söylememenin önemini vurguluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

çocuk kitapları

6.Şeker Portakalı

Brezilyalı yazar  Jose Mauro De Vasconcelos’ın kitabı Şeker Portakalı’nın baş kahramanı Zeze, fakir bir ailenin çocuğudur ve hayal gücü sınırların ötesindedir. Jose Mauro bu kitabı için “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsüdür” demiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

çocuk kitapları

7. Robin Hood

İngiliz yazar Howard Pyle’ın kitabı olan Robin Hood, İngiliz halk hikayelerine konu olan bir hayduttur ancak halk kahramanı olarak kayıtlara geçmiştir. Robin Hood haydutluğunu zenginler üzerinde uygular ve amacı zenginden alıp fakire vermektir.