Çocuklarınıza Vermemeniz Gereken En Sağlıksız Besinler

0
2017
sağlıksız besinler

Çocuklarınıza Vermemeniz Gereken En Sağlıksız Besinler. Anne-baba olarak, çocuklarımızın sağlığı ve esenliği ile ilgileniyoruz. Sağlıkları ile ilgili olarak en çok dikkat etmemiz gerekenlerden biri ise beslenmeleridir. Onların sağlıksız gıdaları tüketmelerini engellemek için elimizden geleni yapsak bile, bazen yetersiz kalabiliriz. Çünkü bazı besinler üzerinde katkı maddeleri olmasına rağmen yanıltıcı ambalajlarla satılabiliyor. Bu içerikte bahsedeceğimiz en sağlıksız besinler, herkesin kolayca ulaştığı ve satın aldığı gıdaların içinde bulunuyor. Yine de çocuğunuzu elinizden geldiğince uzak tutarak, sağlıklarını koruyabilirsiniz.

 

sağlıksız besinler

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Yüksek fruktozlu mısır şurubu son zamanlarda çokça inceleniyor. Mısır şurubu, şekerli gıdalar için ucuz bir alternatif olarak kullanılır. Aslında bu madde, tip 2 diyabet ve kanser gibi önemli sağlık sorunları riskini arttırır, vücut metabolizması bu şurubu zor parçalar ve hatta fruktozu yağa çevirmesine neden olabilir. Bu maddeyi içecekler de dahil olmak üzere birçok işlenmiş şekerlemede, çikolatalarda ve bisküvilerde bulabilirsiniz.

sağlıksız besinler

Trans yağ

Bu yağ tipi o kadar sağlıksızdır ki, New York’ta trans yağ kullanımı tamamen yasakladı. Bir zamanlar doymuş yağlara karşı sağlıklı bir alternatif olarak düşünülen trans yağlar, aslında siz ve çocuğunuz için doymuş yağ türlerinden daha kötüdür. Kalp açısından fazla olumsuz etkileri olan trans yağlar, gevrek krakerler, cipsler ve herkesin haberdar olduğu sağlıksız besinler olan fast food yiyeceklerde bulunur.

Yapay Gıda Boyaları

İşlenmiş gıdalardaki suni gıda boyaları; alerjik reaksiyonlar, yorgunluk, cilt döküntüleri, baş ağrısı ve astım semptomlarını ortaya çıkarabilir. Bu boyalar, meyve aperatifleri ve atıştırmalık kek gibi gıdalar da dahil olmak üzere hemen hemen her türlü yiyecekte bulunur.

Yapay Tatlandırıcı

Mantık olarak, yiyeceğinizin yapay olarak tatlandırılması gerekiyorsa, muhtemelen sağlıklı bir gıda değildir. Bu yapay tatlandırıcılar alerjik reaksiyonlar, diyabet ve astım gibi sorunlara yol açabilir. Suni aroma maddeleri çok fazla gıdada bulunabilir, ancak bunları çoğunu işlenmiş gıdalar ve içeceklerde (kola, gazoz gibi) göreceksiniz.

Monosodyum glutamat

MSG olarak da bilinen bu maddeyi içeren bir besin tükettildiğinde iştah arttırıyor, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, ödem, düzensiz kalp hızı, yanma hissi ve nefes darlığı gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. MSG genelde salata soslarında, hazır çorbalarda ve önceden paketlenmiş dondurulmuş yemeklerde bulunuyor.