Ergenlik Dönemi Çocuklarının Ses Tonu Neden Değişir?

0
2736
ergenlikte ses değişimi

Çocuklarının Ses Tonu Neden Değişir

Bir dakika önce normal görünen, ergenlik dönemindeki bir erkek çocuğunun sesi bir dakika sonra, birden bire kalınlaşıyor, sonra normale dönüyor ve kısa süre sonra bu sefer inceliyor. 

Ergenlik döneminde ses değişim, çocuklara kendini kötü hissettirecek bir ortam sağlar. Aslında bu süreçte yaşanan her şey oldukça normaldir. Çünkü ergen çocuğumuz artık büyüyor ve bu nedenle hormonları düzenini tamamen değiştiriyor. Ses değişimi, ses kendi olgunluğu ve karakteri oturunca ortadan tamamen kalkıyor.

Sesim Neden Değişir?

Ergenlik dönemi çocuklarının organları çok fazla testosteron hormonu üretmeye başlar, testosteron üretimi, ses de dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde, değişikliklere neden olur. Gırtlakta sesinizi üretmekle görevli, gergin iki lastik bant görünümünde olan ses telleri vardır. Nefes alırken, ses telleri, gırtlak duvarlarına karşı rahatlar ve hava akciğerlerinize girip çıkmak için tamamen açılır. Konuştuğunuzda, ses telleriniz gırtlak boyunca uzanarak birbirine yaklaşır. Akciğerlerinizdeki hava daha sonra ses telleriniz arasından zorla dışarıya atılır,  titreşimlerine neden olur ve ses tonunu üretir. Sesinizi düşürdüğünüzde, ses telleriniz daha rahat ve daha düzgün durur. Sesinizi yükselttiğinizde, ses telleri sıkışır. (Konuşmanızı ayarlarken bu farkı hissedebilirsiniz.)

Gırtlağınız büyüdükçe, ses telleri uzar ve daha kalınlaşır. Ayrıca, yüz kemikleriniz de büyümeye başlar. Sinüslerde burun boşlukları, burun ve boğazın arka tarafı büyür, yüzünüzde ses çıkarmaya yetecek kadar alan yaratır. Bütün bu faktörler, sesinizin derinleşmesine neden olur.

Vücudunuzdaki diğer değişikliklerle birlikte, boğaz bölgelerinizin biraz farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Çocukların gırtlağı büyüdüğünde, boynunda farklı bir açıyla eğilir. Bir kısmı boğazın ön kısmındaki boynu kısmına yapışır ve Adem’in elmasını oluşturur. Kızların da gırtlağı büyür, ama bir erkek kadar değil. Bu yüzden kızların Adem elmaları yoktur.

Neden Sesimi Kontrol Etmem Zor?

Vücudunuz bu değişikliklere alışmaya devam ederken, sesinizin kontrolü zor olabilir. Ergenlik dönemindeki bir erkek çocuğunun sesi çatlaklaşabilir ya da kırılabilir çünkü vücudu gırtlağın değişen boyutuna alışmaktadır. Neyse ki, çatlama ve kalınlaşma tamamen geçicidir. Genellikle birkaç aydan fazla sürmez. Ve o zamanlarda bile, konuştuğunuz her an sesiniz çatlamaz.

Bazı çocukların sesleri kademeli olarak azalabilir, oysa bazı çocukların sesleri hızla düşebilir. Sesinizin bu zamansız değişimi hakkında endişe, baskı veya utanma hissedebilirsiniz. Ancak bu durumun tamamen geçici olduğu unutulmalıdır.

Sesim Ne Zaman Değişecek?

Genel olarak, bir erkeğin sesi 11 ila 15 yaşları arasında değişmeye başlayacaktır, ancak bazıları için erken veya sonraki olabilir. Her çocuk bir ergenlik döneminden geçer ancak her ergenlik dönemi birbirinden farklı olabilir. Bu farklılık tamamen çocuğun kendisi ile alakalıdır.