Ergenlik Dönemindeki Çocuklarda İnternet Bağımlılığı, Nedenleri ve Çözümleri

0
1829

Çocuklar internetle çok erken yaşlarda tanışmaya başlıyorlar. Çocukların internetle tanışması aslında ilk önce ebeveynler sebebiyle oluyor. Küçük yaşlarda çocuğu oyalamak için bilgisayar oyunları ve çeşitli eğlenceli videolarla tanıştıran aileler, ileride çocukların bilgisayar ve internetten kopabilmesi için çeşitli yollar aramaya başlıyor.

İnternet çağımızın vebası haline gelmiş durumda. Doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir araç olan internet, çocuklar için çoğu zaman bir tehlike haline dönüşebiliyor. Özellikle ergenlik çağındaki çocukların birer bilgisayar ve internet bağımlısı haline gelmesi, çocukların sosyal açıdan gelişmesini engelliyor.

Özellikle internet üzerinden farklı şehirler hatta farklı ülkelerden insanlardan bağlantı kurulabilmesi, oyunlar oynanabilmesi, sosyal medyanın çekiciliği ve her türlü bilgiye kolay yoldan erişilebilmesi interneti ve bilgisayarı çocuklar için çok cazip hale getirmiştir. Ergenlik dönemi çocuklarının çekingen yapıya sahip olmaları gerçek hayatta arkadaşlık kurmalarını yavaşlatır fakat internette kendini olduğundan farklı göstermek çok mümkün olduğu için, burada kurulan arkadaşlıklar çocuklar için daha çekici hale gelmiştir.Oyunların ilgi çekici, özel efektler ve seslerle donanmış içerikleri çocukları içerisine çeken bir dünya yaratmıştır.

Peki çocuğunuzun internet ve bilgisayar bağımlısı olduğu nasıl anlaşılır?
internet bağımlılığı

 

 • Çocukların evde bulundukları tüm vakti bilgisayar başında geçirme istekleri varsa
 • Sosyal aktiviteler yapmak yerine bilgisayar başında vakit geçirmeyi tercih ediyorlarsa
 • Arkadaşlık ilişkileri zayıf ve hatta arkadaşları yoksa
 • Arkadaşlık ilişkileri kurmak yerine sanal ortamdan arkadaşlıklar kuruyorlarsa
 • Ders çalışma, ödev yapma, sınavlara hazırlanma önceliklerinin yerine bilgisayarda vakit geçirmeyi öncelik olarak görüyorlarsa
 • Aile ile ilişkileri, bilgisayar ve internet kullanımı yüzünden düştüyse
 • Kendilerine bu konu ile ilgili gelen ikaz ve uyarıları dikkate almıyor ve hatta bu uyarılar karşısında sinirleniyorsa
 • Kendilerine bu konu ile ilgili getirilen kısıtlamalar karşısından bilgisayar ve internet kullanımını gizli gizli yapmaya çalışıyorsa   çocuğunuzda internet ve bilgisayara bir bağımlılık durumu söz konusu olmuştur.

Çocuğunuzla ilgili böyle bir durum söz konusu olduğunda öncelikle bir psikolog yardımına başvurulması faydalı olacaktır. Aileler bu gibi durumlarda psikolog eşliğinde bazı yöntemlerle çocuklarının bu sorununa çözüm getirebilirler. Şu yöntemleri uygulamak, ergenlik dönemi çocuklarının bilgisayar ve internet bağımlılığı sorununa çözüm olabilir;

 • Çocuklarınızın bilgisayarla tanışma yaşını en erken 9 yaş olarak belirleyin. Çocuğun daha erken bilgisayar ve internetle tanışması, bağımlılık seviyesinin artmasına neden olur.
 • Çocuklarınızın internet ve bilgisayarda geçireceği süreye mutlaka kısıtlama koyun. Bu süreleri cuma ve cumartesi günleri, günde maksimum 2 saat olarak sınırlayın. Dersleri ve gerekli olan durumlar dışında bilgisayar ve internet kullanmasını önleyin.
 • Ortaokul ve lise çağındaki çocukların, ödevleri ve ders çalışma rutinleri sonlanmadan internet ve bilgisayar başında vakit geçirmesini engellemeye çalışın.
 • Çocuklarınızla daha fazla ilgilenin, onlarla daha fazla sosyal etkinlikler, gezme aktiviteleri yaparak ve daha fazla vakit geçirerek, sanal dünyadan uzak kalması için çabalayın.
 • Çocukların sosyal faaliyetlere katılmasına, spor ve müzik gibi etkinlikler içinde bulunmasına destek olun.