Ergenlik Dönemindeki Çocukların Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

0
1167
ergenlikte beslenme

Ergenlik dönemi ile birlikte, bu dönem içerisindeki çocuklar hareketli bir hayat tarzı içerisine girerler ve fiziksel gelişimleri de bu dönemde hızlanır. Bu fiziksel gelişim ve değişken hayat tarzı beraberinde düzensiz bir beslenme şeklini de beraberinde getirir. Eğer, iyi bir beslenme düzeni benimsenmezse, ergenlik çağındaki çocukların gelişimi olumsuz etkilenir.

Özellikle abur cuburlar ve sağlıksız bazı gıdalara ilgi gösteren ergenlik çağı çocukları bu gıdaları fazlasıyla tüketir. Ancak bedenlerinde ortaya çıkan enerji hızla sarfeden çocukların bu enerjiyi sağlıksız atıştırmalıklar ve yemeklerden elde etmesi faydalı değildir. Özellikle içeriğinde trans yağlar, sağlıksız katkı maddeleri bulunan fast food ürünlere ilgi gösteren çocuklar, gelişimlerinde ihtiyaç duydukları hiç bir besin maddesini elde edemezler ve çeşitli kalp damar rahatsızlıklarına ve diyabete yakalanma riskleri artar. Bu nedenle ergenlik dönemi çocuklarında demir eksikliği, aşırı şekerli abur cubur üretimine bağlı olarak diş çürükleri, obezite, boy uzamasının durması, kemik gelişiminin yavaşlaması gibi sıkıntılar görülebilir.

ergenlikte beslenme

Ergenlik dönemi çocuklarının beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

  • Gün içerisinde az ve sık sık yemek yenmeli
  • Protein ihtiyacını destekleyecek et, balık, tavuk gibi gıdalar tüketilmeli
  • Kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalı
  • Gazlı içeceklerden uzak tutulmalı, ayran, meyve suyu gibi alternatif içecekler tavsiye edilmeli
  • Su içme alışkanlığı kazandırılmalı
  • Süt, yoğurt, meyve ve kuruyemişler sevdirilmeli (bu alışkanlığın kazanılması için bu malzemelerle eğlenceli ve lezzetli tarifle denenebilir.)
  • Şekerli gıdalar hem sağlığı etkilediği hem de tokluk hissi yarattığı için, bu gıdaların tüketilmesine bir sınır getirilmeli.
  • Çocuk doyduğunu söylüyorsa yemesi için zorlanmamalı, çocuk yemek yemekten soğutulmamalı