Ergenlik Dönemindeki Kız Çocuklarında Adet Döngüsü ve Sorunları

0
418
Ergenlik Dönemindeki Kız Çocuklarında Adet Döngüsü ve Sorunları

Menstrüasyon (adet döngüsü), kızlarda ergenlik döneminin önemli bir aşamasını teşkil eder. Bir kız çocuğunun çocukluktan çıkıp erişkin bir bireye dönüşmesinin fiziksel işaretlerinden biridir.

Menstrüasyon, ergenlikle birlikte gelen diğer birçok değişiklik gibi, kafa karıştırıcı olabilir. Bazı kızlar adet döngülerinin başlaması konusunda aceleci davranırlar, bazıları ise bu konu ile ilgili korku veya endişe duyabilirler. Çoğu kız çocuğu, bir kadının üreme sistemini tam olarak anlamıyor ya da menstrüel döngü sırasında gerçekte ne yaşandığını bilmiyor olabilir. Bu da yaşanacakların daha korkutucu görünmesine neden olabilir.

Kızlarda ergenlik yaşı, genellikle 8 ile 13 arasında görülmeye başlar. Bedenleri ve zihinleri pek çok açıdan değişir. Hormonlar, büyüme ve göğüs gelişimi gibi değişiklikleri başlatır. Bir kızın göğüsleri geliştikten yaklaşık 2 ila 3 yıl sonra, ilk menstrüal dönemine girer.

Bir kız çocuğu ilk periyodu başlamadan önce yaklaşık 6 ay kadar, berrak vajinal akıntı miktarının arttığını fark edebilir. Bu durum çok yaygındır. Bu akıntılar güçlü bir koku veya kaşıntıya sahip olmadıkça anormal bir durum olduğu konusunda endişe etmeye gerek yoktur.

 

kadın üreme sistemi

Kadın Üreme Sistemi

Bir kız çocuğunun adet döngüsü, üreme sisteminin tamamı gelişmeden başlamaz. Kadın üreme sistemi; yumurtalık, fallop tüpleri ve uterustan oluşur. İki yumurtalık oval şekillidir ve karnın pelvisin en alt kısmında uterusun (rahim) her iki tarafında bulunur. Bunlar binlerce yumurta içerir. İki fallop tüpü uzun ve incedir. Her fallop tüpü yumurtalıktan rahime uzanır. Bir kadının rahmindeki kaslar güçlüdür, rahim büyüyen bir ceninle uyum sağlamaya ve daha sonra doğum sırasında bebeğin dışarı çıkmasına yardımcı olmak için genişleyebilir.

Yaklaşık ayda bir, yumurtalıklar küçücük yumurtalardan birisini bırakır. Bu ovülasyon yani adet döngüsü adı verilen bir süreçtir. Yumurtlamadan önceki günlerde, östrojen hormonu rahimin, ekstra kan ve doku ile astarlanmasını teşvik eder ve rahim duvarlarını kalınlaştırır, yastıklı hale getirir. Bu rahim, gebelik için hazırlanır. Eğer yumurta bir sperm hücresi tarafından döllenirse, rahime gider ve rahmin yavaş yavaş bebeğe dönüştüğü tampon duvarına yapışır.

Yumurtalar döllenmezse, kadınların aylık döngülerinin çoğunda olduğu gibi, rahmin duvarına yapışmaz. Bu olduğunda, rahim ekstra doku astarını atar. Kan, doku ve ferüfize edilmemiş yumurta, rahimden ayrılır ve vücudun dışına çıkarken vajinadan geçer. Bu adet dönemidir. Bu döngü, bir kadının menopoza erişene ve artık yumurtalıklarından yumurta çıkarmayana kadar, neredeyse her ay birkaç on yıl boyunca (tabii ki bir kadın hamile kaldığı sürece) gerçekleşir.

Tıpkı bazı kızların ergenliğe başkalarından önce veya sonra başlıyor olduğu gibi, aynı şey dönemler için de geçerlidir. Bazı kızlar menstrüasyona 10 yaşına kadar başlayabilir, ancak bazıları 15 yaşına kadar ilk adetlerini göremeyebilir. Bir kıza ait dönemlerin arasındaki süre, adet döngüsü olarak adlandırılır (döngü, bir periyodun başlangıcından sonraki periyoduna sayılır). Bazı kızların adet döngüsünün 28 gün sürdüğünü görülür, ama bazılarının 24, bazılarının 30 gün, bazılarının ise uzun sürebildiğini de görebiliriz. Bir kadın yaşlandıkça ve dönemleri yerleştikçe – ya da kendi eşsiz döngüsüne alıştığında – muhtemelen döneminin ne zaman olacağını tahmin edebileceğini görecektir. Bu arada, adet döngüsünü takvimle takip etmek iyi bir fikirdir. Bazı kadınlar düzensiz adet döngüsüne sahip olabilir. Bunun kist, hormon bozukluğu, kilo fazlalığı gibi nedenleri vardır.

  • Döneminiz bir haftadan fazla sürerse
  • Kanınız her 1-2 saatte birden fazla pedin içinden sızarsa
  • Dönemler arası 3 aydan daha uzun olursa
  • Dönemler arası kanamanız varsa
  • Döneminiz öncesinde veya sırasında alışılmadık derecede ağrılarınız varsa

doktora görünmenizde fayda vardır.