Ergenlikte Hijyen Temelleri

0
1573
ergenlikte hijyen

Ergenlikte Hijyen Temelleri. Ergenlik döneminde çocukların bedeninde çok çeşitli değişiklikler ortaya çıkar. Ciltleri ve saçları aniden, kolayca yağlanabilir, vücut aniden fazlasıyla tüylenebilir. Hiçbir sebeple yokken terleyebilir ve daha önce vücutlarından hiç almadıkları kötü kokuları alabilirler. Peki ergenlikte bu tür sorunları yaşayan çocuklar ne yapmalı? Ergenlikte hijyen vücutta nasıl sağlanmalıdır?

 

yağlı saç

Yağlı Saçlar

Akne yaratan hormonlar ile saçlarda yağlanmaya neden olan hormonlar aynıdır. Saçların her teli, saçları parlak ve su geçirmez tutan kendi yağlı (yağlı) bezine sahiptir. Ancak ergenlik döneminde yağ bezleri ekstra yağ ürettiğinden, saçlarınızın parlak ve yağlı görünmesine neden olabilir.

Saçlarınızı her gün yıkamak yağlı saçların kontrolüne yardımcı olabilir. Yağlı saçlar için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan deneyebilirsiniz. Fazla köpürmeyi düzeltmek için ılık su ve az miktarda şampuan kullanın. Saçınızı çok sert hareketlerle yıkamayın. Sert veya fazla yıkamak saçınızı yağdan kurtarmaz, kafa derinizi tahriş edebilir ya da saçınıza zarar verebilir.

Saçınızı şekillendirirken, kullandığınız ürünlere dikkat edin. Jöle ve sprey gibi ürünler saçlardaki yağ oranını arttırabilir.

 

ergenlikte hijyen

Ter ve vücut kokusu

Ter salgısı vücudunuzda hep var olan ter bezlerinden gelir. Ancak ergenlik döneminde, bu bezler sadece daha aktif hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda daha güçlü kokan kokuya sahip farklı kimyasalları ter içine salmaya başlarlar. Özellikle koltuk altı bu kokuyu fark edebilirsiniz. Ayaklarda ve kasık bölgesinde yeni, rahatsız edici kokuları da olabilir.

Vücudu temiz tutmanın en iyi yolu, her sabah hafif bir sabun ve ılık su kullanarak duş yapmaktır. Bu, kokulara neden olan bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. Her gün temiz giysiler, çoraplar ve iç çamaşırları giymek de rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Terleme nedeniyle kokuyu arttırmamak için sentetik kıyafetlerden uzak durun. Pamuk ve doğal malzemelerden üretilmiş kıyafetler faydanıza olacaktır. Deodorant ve roll-onlar da terleme ile oluşan kokuyu engelleyebilir.

 

ergenlikte hijyen

Vücut kılları

Yeni yerlerde vücut kıllarının çıkmasının nedeni yine hormonlardır. Vücut tüylerinin büyüdüğü bazı yerleri tıraş edebilirsiniz. Erkek çocuklarının sakal ve bıyıkları bu dönemde ortaya çıkar. Tıraş olup olmamak tercihe bağlıdır. Kız çocukları da tüm vücut kıllarını epilasyon, ağda ve benzer yöntemlerle kıllardan kurtulabilirler. Bazı kız çocuklarında aşırı kıllanmanın sebebi polikistik over sendromu olabilir. Bu adet döneminde düzensizliklere de neden olur. Mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.