Erken Menopoz Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

0
848

Erken Menopoz Nedir?

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

 Erken menopoz belirtileri kadınlarda yumurtlama ve adet döneminin kesin sonlanması olarak belirtilen menopozun normalde 45-52 yaşları arasında çıkması gerekirken bu dönemin 35  yaşından önce sonlanması olarak ifade edilir. Normal menopoz sonrasını izleyen döneme ‘menopoz sonrası’ veya kesinleşmiş menopoz olarak ifade edilir. Menopoz sonrası kemiklerde, kalp-damar sisteminde, deri ve saçlarda, zihinsel ve duygusal yaşamında, cinsel yaşamda, her kadından kadına değişen şekilde östrojen eksikliğine bağlı olarak az veya çok belirgin bozukluklar oluşur.

Erken menopoz için ise erken yumurtalık yaşlanmasıdır da diyebiliriz.

erken menopoz belirtileriErken Menopozun Belirtileri:

  • Düzensizleşen adet döngüsü
  • Kemik Erimesi: kemiklerde meydana gelen aşırı ağrılar da erken menopoz belirtileri arasındadır.
  • Özellikle boyun ve yüz bölgesinde meydana gelen kızarıklar, ani ateş basması veya ani terlemeler
  • Vajina mukozasında oluşan kurumadan kaynaklı cinsel ilişki sonrası oluşan yanma ve ağrı oluşması. İdrar yaparken de aynı ağrının hissedilmesi.
  • Kendi aşırı gergin ve stresli hissetmek, ani ağlamalar, yaşanan uyku düzensizlikleri
  • Psikolojik açıdan yaşanan değişimlere bağlı kronik kalp-damar hastalıkları ve kolesterol seviyesinde artış görülmesi.
  • Ailede  daha önce erken menopoz yaşamış kişi veya kişiler var ise bu durum genetik olarak aktarılabilir.
  • Yaşanan aşırı stres de erken menopozun oluşmasını tetikleyebilir.
  • Beslenme bozuklukları, aşırı sigara kullanımından kaynaklı yumurtalıkların zarar görmesi ve çevre kirliliği oranının yüksek olduğu yerlerde yaşanması gibi yaşam tarzından kaynaklanan unsurlar da bu durumu tetikleyen nedenler arasındadır.
  • Bağışıklık sisteminde yaşanan problemlerden dolayı da yumurtalıkların zarar görmesi sonucu oluşan hastalıklarda da erken menopoz görülmektedir.

Erken Menopoz Tedavisi

Serken menopoz belirtilerion yıllarda DHEA adı verilen ve anti-aging için kullanılan ilaçlarla erken menopoz belirtilerinin bir kısmı yavaşlatılabiliyor. Genç yaşta menopoza girmiş olmanın sebep olduğu en önemli dezavantajlardan birisi kemik erimesinin hızlanmasıdır. Bu yüzden bu konuda gerekli önlemler alınmalı ve kemikleri koruyucu tedaviye başlanılmalı.
Ateş basması, vajina mukozasunda oluşan kuruluk, yaşanan ruhsal gerginlik veya değişimler gibi klasik menopoz belirtileri de çoğunlukla hormon tedavisine yanıt vermektedir.
Yumurta hücrelerinin tükenmesi veya zarar görmesi sonucu ortaya çıkan erken menopoz olgularında kadının yumurta hücresinin tükenmesi sebebiyle kendi yumurtalarıyla hamile kalması (tüp bebek de dahil) çok zordur, bu durumlarda tek çare donör oosit (başka bir kadının bağışladığı yumurta hücresi) ile oluşturulmuş bir hamilelik olmaktadır.