Ev Yapımı Boğaz Pastili Tarifi

0
1346
boğaz pastili

Artık kış kendini hissettirmeye başlıyor. Kışın gelmesi ve havaların soğumasıyla beraber grip, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu gibi problemler de baş göstermeye başlıyor ve avuç avuç ilaçlara, antibiyotiklere, boğaz spreyleri ve pastillerine mecbur kalıyoruz. Boğazımızda o küçük kıpırdanmaları, kaşıntıları ve yanmaları hissettiğimizde, ilk yardımcımız boğaz pastilleri oluyor. Pekiyi, bu pastilleri evde kendiniz, doğal malzemelerle yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise, buyurun ev yapımı boğaz pastili tarifine!

Ev Yapımı Boğaz Pastili Tarifi

Malzemeler:

Yarım su bardağı şeker

Yarım su bardağı su

1 yemek kaşığı limon

1 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı toz zencefil

2-3 adet tane karanfil

Yağlı pişirme kağıdı

Pudra şekeri

Hazırlanışı:

Bir tencereye öncelikle şekeri koyun ve üzerine suyu ilave edin. Bu karışımın üzerine sırasıyla limon, bal, zencefil ve bir havanda dövüp toz haline getirdiğiniz karanfili ekleyin. Tüm malzemeleri tencerede buluşturduktan sonra tencerenin altını yakın ve dibi tutmaması için sürekli karıştırarak kaynatın. Karışım 15 – 20 dk sonra yavaş yavaş kıvam almaya başlayacak.

boğaz pastili

Karışım koyulaştıktan sonra bir fırın tepsisine yağlı pişirme kağıdını serin ve bir çay kaşığı ile karışımdan küçük pastil boyutundan damlalar bırakın.

boğaz pastili

10 dakika bekleyin. Pastiller biraz soğuduktan sonra yapışmaması için üzerine pudra şekeri dökün.

boğaz pastili

Pastiller zamanla gitgide soğuyacak ve katılaşmaya başlayacak. Soğuduktan sonra yağlı kağıttan alın ve bir kap içerisine koyun.

boğaz pastili

Kış boyu sizi hastalıklardan koruyacak ve kendinizi kötü hissettiğinizde canlılık katacak ev yapımı, sağlıklı boğaz pastili artık her zaman yanınızda!