Ev Yapımı Ekmek Tarifi

0
987
ev yapımı ekmek

Ev Yapımı Ekmek Tarifi. Ekmek, sofraların vazgeçilmezidir. Kimse fırından yeni çıkmış, taptaze bir ekmeğe hayır diyemez. Aslında ne kadar zor görünse de ekmek yapımı aslında çok kolaydır ve zamanınızın olduğu vakitlerde kolaylıkla evinizde ekmek yapabilirsiniz. Öyleyse bu sıcak ve taze ekmekleri kendiniz yapmaya ne dersiniz? Bu içerikte kolay bir yöntemle yapılan dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olacak ev yapımı ekmek tarifini bulabilirsiniz.

Ev Yapımı Ekmek Tarifi

Malzemeler:

2 su bardağı un

1 su bardağı ılık su (muhakkak ılık olmalı)

1 tatlı kaşığı kuru maya

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı şeker

 

ev yapımı ekmek

Hazırlanışı:

Önce kuru malzemeleri birleştireceğiz. Bir derin kap içerisine unu koyun. Üzerine kuru maya, tuz ve şekeri ilave edin ve biraz karıştırın. Malzemelerin ortasında bir çukur açın ve ılık suyunuzu yavaş yavaş içine ekleyin ve bir kaşık yardımı ile malzemeleri bir araya getirin. Kaşıkla karıştırma işleminden sonra elinizle yoğurun. Zaten oldukça kıvamlı ve yumuşak bir hamur olacağı için çok fazla yoğurmanıza gerek kalmayacak. Bu işlemden sonra hamurun mayalanması için üzerini örterek, oda sıcaklığında bir ortamda, yaklaşık 1 saat kadar mayalanmaya bırakın.

1 saatin sonunda hamurunuz boyut olarak yaklaşık 2 katına çıkacak, kabarık bir hamur haline gelecek. Bu aşamadan sonra ekmeğinize şekil verebilirsiniz. Bunun için kelepçeli bir kalıba ihtiyacınız var. Hamuru yapışmayacak bir kaşık yardımı ile kelepçeli kalıba dökün ve 45 dakika daha üzerini kapatarak bekletin.

45 dakikanın sonunda ekmeğinizi pişirebilirsiniz. Hamuru fırına koyup, dereceyi 180’e ayarlayın ve hamurun üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Biraz soğuyup içini çektikten sonra dilimleyip afiyetle yiyebilirsiniz.

Ellerinize sağlık 🙂