Ev Yapımı Kemik Suyu Tarifi (Et Bulyon)

0
451
kemik suyu tarifi

Kemik Suyu Tarifi. Kemik suyu, adeta bir şifa deposu! Hepimiz büyüklerimizden kemik suyunun faydaları hakkında bazı cümleler duymuşuzdur. Haylazlıkla kolunu, bacağını kıran çocuklara kemikleri çabuk kaynasın diye kemik suyu içeren besinler vermek, hastalıklara karşı şifalı özelliği nedeniyle çeşitli baharatlarla karıştırarak yemeklere eklemek…

Kemik suyuna özellikle çocuk ve bebeklerin kemik gelişimi ve bağışıklık sistemine bilinen özellikleri nedeniyle son günlerde anneler tarafından büyük bir rağbet var. Marketlerde ve bazı kasaplarda hazır kemik ve et suları satılıyor. Ancak her şeyin olduğu gibi kemik suyunun da ev yapımı çok daha lezzetli, sağlıklı ve hiç bir koruyucu katkı maddesi içermiyor. Siz de çocuklarınız, bebekleriniz ve hatta kendi sağlığınız için evinizde kemik suyu yapmak ve buzdolabınızda küçük tabletler halinde saklamak ister misiniz? Öyleyse sizi kemik suyu tarifi almak üzere içeriğimize alalım.

kemik suyu tarifi

Ev Yapımı Kemik Suyu Tarifi

Kemik suyu en iyi ilikli eklem kemiklerinden çıkar. Kasabınızdan eklem yerlerinden çıkarılmış, bol ilikli kemikler isteyin. Parçalanmış olması tencereye sığması için önemlidir. Ayrıca kemiğin eklem yerlerinden çıkarılması, buradaki kemiklerin içinde bulunan kolajen ile kemik suyunun jel halini alması için gereklidir.

Kasabınızın parçaladığı ve temizlediği kemikleri kanının çıkması için yaklaşık 1-2 saat soğuk suda bekletin. Kan ile karışan suyu gördükçe temizleyin ve suya kan karışmayana kadar bu işi tekrarlayın. Beklettiğiniz kemikleri bir tencereye alın, üzerini biraz geçecek miktarda soğuk su ekleyerek kaynamaya bırakın. Kemikler piştikçe üzerine “kef” adı verilen, siyah bir köpük çıkacaktır. Bu köpüğü kaşık yardımı ile yüzeyden alın.

Kemiklerinizi yaklaşık 3-4 saat kaynatın ki, hem kolajeni iyice kemikten ayrılsın hem de içerisinde bulunan ilik iyice eriyerek suya karışsın. Çünkü kemik suyunu özel yapan ilik ve kolajenin bir arada bulunmasıdır. Bu kaynama işleminden sonra suya defne yaprağı, karabiber, sarımsak ve isteğinize bağlı olarak arpacık soğanı atın. 1 saat kadar daha kaynattıktan sonra artık süzme işlemine geçebilirsiniz.

 

Süzme İşlemi

Kaynattığınız kemikleri sudan alın. Tülbent serdiğiniz bir süzgeç içerisine kemik suyunu yavaş yavaş dökün. Küçük kemik parçaları, baharat ve sebze tortuları bu işlem ile kemik suyundan ayrılacaktır. Kemik suyunu bir kap içerisinde soğumaya bırakın ve ardından plastik buz poşetlerine, buz kalıplarına ya da küçük kaplara koyarak dondurun. Kemik suları donduktan sonra aldığı jel yapıyı göreceksiniz.

Bebeklerinize, çocuklarınıza yaptığınız çorbalara ve çeşitli yemeklere birer parça ev yapımı kemik suyundan atıp verdiği lezzet ve sağlığı görebilirsiniz.