Ev Yapımı Meyveli Bebek Yoğurdu

0
248
bebek yoğurdu

Marketlerde bebekler için satılan meyveli yoğurtlar, her ne kadar bebeklerin damak tadı için çok uygun ve lezzetli olsa da, anneler bu yoğurtların içeriği konusunda endişeye düşüyor. İçerisinde her ne kadar katkı maddesi ve koruyucu bulunmadığı belirtilse de, buna inanmak zor olabiliyor. Öyleyse neden bebeğimizin yoğurdunu kendimiz hazırlamayalım? Bu içerikteki ev yapımı meyveli bebek yoğurdu tarifi ile hem annelerin içi rahat edecek, hem de bebekler lezzetli ve sağlıklı bir lezzetin tadına varacaklar.

Ev yapımı meyveli bebek yoğurdu için önce yoğurdumuzu mayalıyoruz. Yoğurt mayalamak için gereken malzemeler;

1 litre süt (çiğ veya pastorize)

1 çorba kaşığı yoğurt

Eğer çiğ süt ile yapacaksanız, sütünüzü kaynatmanızda fayda var. Çiğ sütü iyice kaynatıp ardından ılımaya bırakmanız gerekir. Pastorize süt kullanacaksanız, sütü orta derecede ateşte 15-20 dakika ısıtmanız yeterli olacaktır. Sütünüzün yeterli sıcaklıkta olduğunu bir parmağınızı süte daldırarak anlayabilirsiniz. Parmağınız sütün içerisinde yanmıyorsa, orta sıcaklıkta ise sütünüz mayalanmaya hazır haldedir. Sütünüzü yoğurt yapacağınız kabın içerisine alın.

bebek yoğurdu

Maya için kullanılacak yoğurt seçimi önemlidir. Eğer elinizde daha önceden mayalanmış bir ev yoğurdu varsa bunu kullanabilirsiniz. Eğer ev yoğurdunuz yoksa, kaliteli bir yoğurdu kullanın. Bir çorba kaşığı yoğurdu, yarın çay bardağı sütün içerisinde eritin ve bu karışımı sütünüzün içerisinde yavaş yavaş ekleyin ve sütünüzü bir kaç kez karıştırın. Süt ve maya karışımının bulunduğu kabı, sıkıca sarın ve sıcak bir oda içerisinde mayalanmak üzere bırakın. Yaklaşık bir gece sonra taptaze ve doğal ev yoğurdunuz hazırlanmış olacak. Artık bu yoğurttan meyveli yoğurt yapabiliriz. Meyveli yoğurt yapımında istediğiniz meyveyi kullanabilirsiniz. Annelerin en çok tercih ettiği meyvelerden bir örnek verelim;

4-5 adet çilek (çilek kullanmadan önce çocuğun alerjisinin olup olmadığı kontrol edilmelidir / 8 aydan büyük bebekler için)

1 adet muz

1 adet kivi (8 aydan büyük bebekler için)

Yarım elma püresi

(Bu malzemelerden istediklerinizi kullanabilirsiniz)

Dilediğiniz meyveli ister çatal yardımıyla, ister blendırla püre haline getirin. İçerisine 8 aydan büyük bebekler için bir çay kaşığı bal ekleyin ve tekrar karıştırın. Püre haline gelen meyveleri, bir kase yoğurdun içine katın ve iyice karıştırın. Ev yapımı, çok lezzetli bebek yoğurdunuz hazır!