Meyvelerle Yapılan Ev Yapımı Pestil Tarifleri

0
762

Meyvelerle Yapılan Ev Yapımı Pestil Tarifleri. Yıllarca hazır olarak aldığımız pestiller, atıştırmalıkların en güzel ve sağlıklı hallerinden birisi. Bu sağlıklı atıştırmalıkları çocuklarınıza da güvenle verebiliriz. Her yaştan insanın bayıldığı bu atıştırmalığı, evde kendiniz hem de meyvelerle yapmak ister misiniz? Hem de içerisinde şeker kullanmıyoruz! Öyleyse içeriğimizdeki meyvelerle yapılan pestil tarifleri sizin için yol gösterici olacak!

Elma Pestili 

Malzemeler:

2 elma

2 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

Soyduğunuz ve dilimlediğiniz 2 adet elmayı blendırdan geçirerek püre haline getirin. Üzerine balı ekleyerek biraz daha blendırlayın. Ardından elma püresini bir tencereye alın 5 – 6 dakika pişirin. Bir fırın tepsisine yağlı fırın kağıdı veya silikon fırın kağıdı serin, elma pürenizi bu kağıt üzerine, düz ve ince bir tabaka halinde yayın. 175 dereceye ayarlanmış fırında 5-6 saat kadar pişirin. Çıkardıktan sonra soğumasını bekleyin. Eğer çok kuru olduysa üzerine nemli bir kağıt havlu sererek 10 dakika bekletin. Yağlı kağıttan ayırarak tüketmeye hazır hale getirin.

pestil tarifleri

 

 

Çilek Pestili

Malzemeler:

Yarım kilo çilek

2 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

Saplarını temizlediğiniz çilekleri blendıra koyun ve üzerine balı ekleyerek blendırdan geçirin. Sulu bir kıvam alan çilek püresini yağlı fırın kağıdı veya silikon fırın kağıdına ince ve düz bir tabaka şeklinde yayın. 175 derecelik fırında 5 saat kadar pişirin. Çıkardıktan sonra soğumasını bekleyin. Eğer çok kuru olduysa üzerine nemli bir kağıt havlu sererek 10 dakika bekletin. Yağlı kağıttan ayırarak tüketmeye hazır hale getirin. Çocuklarınıza verdiğiniz takdirde çilek alerjisi olup olmadığından emin olun.

 

Mor Erik Pestili

Malzemeler:

6 – 7 mor erik

2 çorba kaşığı bal

Yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Dilimlediğiniz erikleri blendırdan geçirin ve üzerine balı ve limon suyunu ekleyin. Erik püresini yağlı fırın kağıdı veya silikon fırın kağıdına ince ve düz bir tabaka şeklinde yayın. 175 derecelik fırında 5 saat kadar pişirin. Çıkardıktan sonra soğumasını bekleyin. Eğer çok kuru olduysa üzerine nemli bir kağıt havlu sererek 10 dakika bekletin. Yağlı kağıttan ayırarak tüketmeye hazır hale getirin.