Evde Bebek Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
349
bebek güvenliği

Hepimiz çocukları zararlardan korumak istiyoruz. Fakat son derece hareketli ve meraklı olan çocuklarımızın 7/24 peşinde olamayabiliriz. Ne yazık ki, 18 yaşından küçük çocuklar için yaralanmaların ve ölümlerin en yaygın nedenleri önlenebilir kazadır. Evinizde oluşabilecek ciddi riskleri ortadan kaldırmak dinlenmek ve çocuklarınızın daha serbestçe dolaşmasını sağlayacaktır. Bir evde çocuk güvenliği kılavuzu gereksiz endişe veya gereksiz bir çalışma değildir. Bunun yerine, evinizdeki birçok riskten ve önlenebilir yaralanmalardan kaçınmanıza yardımcı olacak basit çözümler sunarak zihninizi rahatlatmak istiyoruz. Bu ipuçlarını ve önerileri izleyerek, evinizdeki ve etrafındaki gizli tehlikeleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Gazi Ev Kazalarını Araştırma ve Önleme Enstitüsü; İngiltere’de meydana gelen kazaların %40 ‘ının evlerde yaşandığına işaret ediyor. Bu oranın Türkiye’de ise daha fazla olduğuna işaret ediyor. ABD’ deki 5 yaş ve altı çocukların karşılaştığı kazaların %91 ‘nin de evlerde yaşandığını belirtti.

Küçük çocuklar söz konusu olduğunda, yapmaları beklenmeyen bir şey varsa yapacaklardır. Bir duvarda delik varsa, dokunabilir veya içine bir şey sokabilir. Elektrik prizleri ölümcüldür ve her evde bulunur. Her yıl yaklaşık 100 çocuk elektrik çarpması sebebiyle ölmektedir. Özellikle prizler için soket priz kilitleri alabilirsiniz veya prizleri kapatmak için pratik tak-çıkar kapakları alabilirsiniz. Kullanılmayan kabloları prize bağlı bırakmamaya özen gösterin.

fiş bebek güvenliğipiriz bebek güvenliği

Çocuklar, özellikle yürümeyi, koşmayı ve tırmanmayı öğrenirken çok düşer. Yumuşak inişleri garanti edemesek de, kötü olasılıkları en aza indirebiliriz. Bisiklet sürerken, kay kay yaparken ve diğer sporları yaparken kasklar ve diğer uygun emniyet dişlileri giymek gibi düşme sonucu oluşabilecek yaralanmaları azaltmak için evde ve etrafında yapabileceğimiz birçok şey var. Açık oyun parklarındaki ekipmanların gevşek parçalar olmadan güvenli bir şekilde oluşturulduğundan emin olun. Beton veya diğer sert yüzeyli oyun alanlarından uzak durabilirsiniz. Küçük çocuğunuz oyun ekipmanları ile yüksek seviyede oynuyorsa, düşebileceği açık alanlardan haberdar olun ve o alanlara yumuşak yastıklar koyarak düştüğünde darbe almasını önleyebilirsiniz.

pencere bebek güvenliğicam bebek güvenliği

 

 

Bebek güvenliği için pencerelerde pencere kilidi kullanabilirsiniz özellikle kablolu pencere kilidiyle pencerenizi çocuğunuzun çıkamayacağı kadar açıp rahatça havalandırabilirsiniz. Ya da sürgülü pencereniz varsa resimdeki gibi güvenlik kanadı koyabilirsiniz.

Bebek güvenliği ile ilgili evinizdeki merdivenler için de merdivenin her iki girişine merdiven güvenlik kapısı taktırarak önlem alabilirsiniz. Güvenlik fileleri de merdiven parmaklıları için güzel çözümlerden birisidir.

ev içinde bebek güvenliği

Evde bebek güvenliği için anne ve babaların bıçak, makas gibi sert cisimleri bebek kilidi olan mutfak çekmecelerinde muhafaza etmesi ve ocak için aldığı ufak bir kafes önlemiyle kazaların önüne geçebilir. Mutfak tezgahı gibi sivri köşeleri bulunan platformlar, yumuşak malzemeler ile kaplanarak çarpmalara karşı koruma altına alınmalıdır. Kapalı olan şeyler meraklı bebeklerin ilgi odağındadır. Kapalı kapılar, çekmeceler, klozet kapağı gibi ev eşyaları bunların başında geliyor. Birkaç küçük kilit ve koruma aparatlarıyla oluşabilecek kazaların önüne geçmiş olursunuz.

mutfakta bebek güvenliği  kapıda bebek güvenliği

Masalar, kapı kolları ve sivri uçlu mobilyalar da ev içinde kazaya sebebiyet verebilir. Yumuşak sünger ya da plastikten yapılan köşe koruyucularla bu kazaların önüne geçebilirsiniz.

evde bebek güvenliği

Dolap, televizyon gibi ağır eşyaları mutlaka duvara sabitleyin. Çocuğunuzun oyuncaklarını yaşına uygun seçin. Başparmak genel kural, bir tuvalet kağıdı içine sığan her şey boğulma tehlikesidir. Deterjan ve kimyasallar kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

Ve son olarak çocuklar için TV ve internet güvenliğiyle ilgili  fiziksel güvenliğin ötesinde duygusal sağlığın korunmasına uzanır. Özellikle ekranların hemen hemen her yerde mevcut olması nedeniyle, çocukların maruz kaldığı resimlerin ve videoların içeriğini kontrol etmek çok sayıda aktif farkındalık ve hazırlık gerektirir. Akıllı telefonlar, tabletler, kişisel bilgisayarlar veya televizyonlardan bakıldığında, yaşına uygun olmayan malzemeye maruz kalma, gereksiz korku ve güvensizliklerin tetiklenmesi de dahil olmak üzere kalıcı etkilere neden olabilir. Çocuklarınızın onları izlemeden önce TV şovlarını ve filmleri önizleyin. Televizyonları ve internete bağlı cihazları çocukların yatak odasından uzak tutun.  İnternet için, çocuklara uygun ayarlara sahip olmayan tüm kablosuz cihazlara şifre korumalı kilit koyun. Zararlı web sitelerini tespit eden, açıkları kaptan antivirüs programları ve internet güvenliği programları kullanın. Çocuğunuz için doğru siteleri seçin. Microsoft’un ebeveyn kontrolleri (Windows Home Premium ve üzeri) ile hangi uygulamalara erişim izni vereceğinizi ayarlayabilirsiniz. Bu özellik ile siteleri içeriklerine göre filtreleyebilir, çocuğunuzun yetişkinlere yönelik içeriklere erişmelerine engel olabilirsiniz