Fedakar Anne Hikayesi! Tehlike Olmasına Rağmen Bebeği Doğurmayı Seçti!

0
303

Bir Fedakar Anne Hikayesi! Tehlike Olmasına Rağmen Bebeği Doğurmayı Seçti!

Hamile olduğunuzu öğrendiniz ancak bebeğinizin hem kendini hem de sizi etkileyen ciddi ve tedavi edilemez bir hastalığı olduğu ortaya çıktı ve bir karar vermek zorundasınız. Böyle bir durumda siz ne yapardınız?

Karar vermek zorunda olduğunuz seçimler ise, gebeliğe devam etmek, çocuğunuzun karşılaşabileceği sağlık zorluklarıyla yaşamak veya gebeliği sona erdirmektir.

Bu kararı vermek zorunda kalan fedakar anne Claudine ve Dave Fitzgibbon’ın çifti, her zaman umduğu aileye sahip olmak için tüm riskleri göze alarak gebeliği devam ettirme kararı aldı.

 

2013’te sağlıklı bir kız sahibi olan çift, kızları Eliza’ya bir kardeş vermek istedi. Takip eden üç yıl içinde, Claudine üç kez hamile kaldı ve iki kez bebeğini düşürdü. Artık 3. hamileliğine geldiğinde bebeğinde hareket kabiliyeti ve beyin fonksiyonu ile ciddi sorunlara yol açabilen ve omurga ile alakalı doğuştan gelen bir hastalık olan spina bifida hastalığı görüldü. Claudine, doktorundan randevu aldı, 12. ve 20. hafta taramalarını yaptırdı. 12. hafta taraması iyiydi ancak 20. hafta taramasında bir problem söz konusuydu.

Çiftin doktoru Dr. Antonia Shand, Sophie’nin spina bifida tanısını doğruladı. Bu durum çiftin o dönemde çok az şey bildiği bir durumdu.

“Bu bebeğin omurgasını etkileyen bir durum. Genellikle sinirler rahimde amniyotik sıvıya maruz kalırlar, sinirler hasar görür ve bu genellikle yürüme, mesane ve bağırsak fonksiyonu ile ilgili sorunlara yol açabilir ve bazen çocuklar hidrosefali alır ve bu da beynin çevresinde sıvı birikmesine neden olur”

Çoğu çift, gebeliği sona erdirip erdirmeyeceğine karar vermek için büyük bir zaman baskısı hissediyor. Çünkü doktorlar tarafından yapılan açıklama şu şekilde; “Bir gebelik 20 haftalık bir sürece geldiğinde doğumu sonlandırma şansınız yoktur. Bu sebeplerden dolayı birçok kadın, 20 hafta içinde mümkün olan en kısa sürede bir karar verme konusunda kendilerini baskı altında hissediyor” dedi.

 

Claudine, yaşanan talihsiz 2 hamileliğini, bebeklerin sağlık durumları nedeniyle sonlandırmak zorunda kalmıştı. Ancak bu sefer gebeliğini sonlandırmamaya karar verdi. Claudine ve eşi, gebeliği için farklı yollar denemeye karar verdi. Doktorlarından başka bir seçenek isteyen çifte, Dr. Glenn Gardener ve büyük cerrahi ekibi tarafından Brisbane’s Mater Hastanesi’nde ilk defa Avustralya’da gerçekleştirilen karmaşık bir cerrahi prosedür anlatıldı.

Tedavi, bebek anne karnında iken yapılacak ameliyatlar dizisini içeriyordu ve bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen, spina bifida’lı bebeklerin yaşam kalitesini artırmak ABD’de bulunmuştu. Uzmanların bebek için planladıkları cerrahi müdahale aslında bir dizi ağır ameliyattan oluşuyordu. Bu hassas ve tehlikeli ameliyatların ardında, 32 haftalık bebek Harvey doğdu. 

Harvey’nin durumu şu an için iyi ancak ilerleyen dönemlerde sağlıklı olup olmadığını birkaç yıl içerisinde görecekler.

Fedakar anne Claudine, her riske rağmen gebeliğine son vermediği, başka yollar aradığı ve bebeğini dünyaya getirdiği için çok memnun.