Fetal Alkol Sendromu Nedir? Bebeklere Etkileri Nelerdir?

0
1567
fetal alkol sendromu

Fetal alkol spektrum bozuklukları, hamile bir kadın, hamileliği sırasında yoğun alkol aldığında ortaya çıkabilen bir grup doğum kusurudur. Fetal alkol sendromu (FAS), hastalığın en şiddetli türüdür. FAS ve diğer spektrum bozuklukları çocukları farklı şekilde etkiler. Semptomlar hafif veya şiddetli olabilir. Bunlar semptomlar aşağıdaki gibi olabilir;

fetal alkol sendromu

  • Kalp, böbrek ve kemiklerle ilgili sorunlar
  • Öğrenme güçlüğü ve düşük IQ
  • Bellek, koordinasyon ve dikkat sorunu
  • Hiperaktivite
  • Uyku ve emzirme ile ilgili sorunlar
  • Dış görünüşünde farklılıklar

Fetal alkol sendromu sorunları, bebek büyüdükçe daha da kötüleşir.

Alkol ve Gebelik

Alkollü içecekler – şarap, bira ve likör dahil – doğum kusurlarının önde gelen nedenlerindendir.

Anne karnında bir bebeğin, alkolü işleyip parçalayabilen, kolayca geliştirebilen ve bebeğin organlarına zarar vermesini engelleyecek derecede gelişmiş bir karaciğeri yoktur.

En ciddi sorunlar, gebe bir kadın bebeğin beyninin gelişmeye başladığı ilk üç ayda içki içtiğinde gerçekleşir. Fakat ikinci ve üçüncü trimesterler de güvende değildir. Beyin bu sürelerden sonra yine geliştirmektedir ve bu işlem alkol alımı ile kesintiye uğratılmış olabilir.

Hamile kadınların içebileceği “güvenli” bir alkol miktarı yoktur ve gebelik sırasında da alkol içmek için güvenli sayılabilecek zaman yoktur.

Bir çocuğun fetal alkol sendromu olduğunu ispatlayacak laboratuvar testleri yoktur. Belirtilerin birçoğu dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi görülebilir .

FAS’ı teşhis etmek için doktorlar alışılmadık yüz özellikleri, ortalamanın altında boy ve / veya ağırlık , küçük baş boyu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ve zayıf koordinasyon ararlar. Ayrıca annenin hamile iken içip içmediğini ve eğer öyleyse ne kadar içeceğini saptamaya çalışırlar.

FAS semptomları tedavi edilemez, ancak erken teşhis ve tedavi bir çocuğun gelişimini ve görünümünü geliştirebilir. Araştırmalar, çocukların aşağıdaki durumlarda daha iyi olduklarını göstermektedir:

  • 6 yaşından önce teşhis
  • Sevecen ve istikrarlı bir aileye sahip olmak
  • Şiddete maruz kalmamak
  • Özel eğitim ve sosyal hizmetlerden faydalanmak

Fetal Alkol Sendromunun Tedavisi

Terapi, davranış ve eğitim problemleri için yardımcı olabilir. Ebeveynler ayrıca çocuğa yardım etmek için ebeveyn eğitimi alabilirler.

İlaçlar hiperaktivite, odaklanamama veya kaygı gibi belirtileri yönetmeye yardımcı olabilir. Fetal alkol sendromlu bir çocuğun, tedavilerinin ayarlanması gerekip gerekmediğini görmek için yakından izlenmesi gerekir.