Çocuklar İçin Gizli Tehlike: Fındık – Yer Fıstığı Alerjisi

0
472
yer fıstığı alerjisi

Çocuklar büyüme sürecinde birçok gıdaya alerji geliştirebilir ama bu alerjilerden en güç tespit edilenlerinden birisi fındık ve yer fıstığı alerjisidir. Genel olarak alerji dendiğinde hapşırma, burun akıntısı ve vücutta döküntüler düşünülebilir ancak fındık – yer fıstığı alerjisi tüm bunlardan daha tehlikelidir ve nefes darlığı, boğaz şişmesi ve tıkanma çok tehlikeli sorunlara neden olabilir. Bir gıdanın içerisinde eser miktarda fındık veya fıstık bulunsa da, vücut bunu algılar ve belirtileri göstermeye başlar.

Fındık veya yer fıstığı alerjisi olan bir kişinin göstereceği reaksiyonlar şiddetli olabilir.

Alerjik reaksiyonun neden olabileceği bazı sorunlar şunlardır:

  • Deri: Cilt reaksiyonları, gıda alerjisi reaksiyonlarının en yaygın türüdür. Kaşıntılı, kırmızı döküntüler, egzama, ağız çevresinde şişme ve kızarma görülebilir. Bir fıstık ya da yer fıstığı deriyle temas ettiğinde bile döküntü meydana gelebilir.
  • Gastrointestinal sistem: Belirtiler karın krampları, mide bulantısı, kusma veya ishal şeklinde olabilir.
  • Solunum sistemi: Belirtiler, burun akması, tıkanması, kaşıntısı, sulu gözler ve hapşırma, öksürme ve hırıltılı solunum, nefes darlığı, boğaz şişliği olabilir.

En ciddi belirtilerden birisi de anafilaksidir. Anafilaksi ani, hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyonudur. Bir kişinin kan basıncı düşebilir, nefes boruları daralabilir ve dili şişebilir. Bu tür bir reaksiyon riski altında olan insanlar çok dikkatli olmalı ve acil durumları gidermek ve bu semptomların kötüleşmesini önlemek için özel ilaç kullanmaları gerekebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Fıstık veya yer fıstığı alerjileri için özel bir ilaç yoktur. En iyi tedavi yalnızca fındık ve fıstık tüketimini önlemektir. Güvenli kalmak için gıda etiketlerini okumalı ve bir yiyeceğin nasıl üretildiği konularına dikkat etmelisiniz. Hiç tahmin etmeyeceğiniz gıdaların içerisinde fındık ve fıstık, eser miktarda olsa bile bulunabilir. Daha önce birinin fıstık ezmesi aldığı bıçağı bile kullanmanız sorun yaratacaktır. Ayrıca bazı insanlar bu gıdalarla temas ettiğinde bile alerjileri ortaya çıkabilir.

Yer fıstığı veya fındık alerjisi olan insanlar için en yüksek riskli gıdalardan bazıları şunlardır:

  • kurabiyeler ve pişmiş ürünler
  • Şeker
  • dondurma
  • Asya ve Afrika yemekleri
  • Soslar (fındık yemekleri kalınlaştırmak için kullanılabilir)