Gebelik Şekeri ve Şeker Yüklemesi Testi

0
1022
şeker yüklemesi

(Op.Dr. Tuğçe Temel’in “Gebelik Şekeri Nedir? Anne ve Bebeğe Zararları Nelerdir?” isimli yazısının devamıdır. Yazının önceki kısmına buradan ulaşabilirsiniz.)

“Gebelik şekeri, insülin hormonunun anormal salgılanması nedeniyle gelişen bir hastalıktır. İnsülin hormonu kandaki şekerin hücrelere girmesini sağlayan böylece kan şekerini  normal sınırlarda tutan bir hormondur. Birçok hormonla ortak çalışarak kan şekerinin düzenlenmesini sağlar..Plasentadan ( bebeği besleyen damarsal yapı , eş) salgılanan gebeliğe özgü hormonlar gebe kadında geçici insülin direnci gelişiminden sorumludur.Gebe olmayan şeker hastalarında ya insülin hormonu hiç üretilmez ya da gebelerde olduğu gibi insülin direnci söz konusudur.”

Hamileliğimde gebelik şekeri olup olmadığını nasıl anlarım ?

Şeker yükleme testi her gebeye 24. Ve 28. haftalar arası yapılır. Ancak aşağıdaki risk faktörlerini taşıyan gebelere,  gebelik tespit edildiğinde de şeker yükleme testi yapılabilir. Bu risk faktörlerini taşıyan gebelere şeker yükleme testinden önce mutlaka açlık kan şekeri bakılmalıdır.  Açlık kan şekeri diabeti destekleyen gebelere şeker yükleme testi yapmaya gerek yoktur. Bu gebeler, gebelik şekeri değil diabet tanısı alırlar.

Risk faktörleri:

  • Önceki gebelikte gebelik şekeri öyküsü olanlar
  • Ailede( özellikle 1. Derece akrabalarda) şeker hastalığı öyküsü olanlar
  • Obez  gebeler ( vücut kitle indeksi hesaplanarak karar verilir)
  • Rutin idrar tetkiklerinde yüksek glukoz saptanan gebeler

 

sekeryuklemesi

Şeker yükleme testi yapmanın amacı, verilecek olan 50, 75 ya da 100 gr şeker anne kanına ulaştığında anneden yeterli insülin salınıp şekeri normal sınıralrda tutabiliyor mu sorusuna yanıt bulmaktır. Bu nedenle zorunlu haller dışında sadece açlık ve tokluk şekerine bakarak gebelik şekeri tanısı koymak doğru değildir. Alınan glukozun anne ya da bebek hayatını etkileyen herhangi bir olumsuzluğu gösterilmemiştir. Ancak bazı anne adayları bulantı nedeniyle testi tolere edememektedir. Osmolarıtesi ( yoğunluğu) yüksek şekerli içeceğin yapmış olduğu bu yan etki geçicidir.

Tek aşamalı ve iki aşamalı olmak üzere iki tip şeker yükleme testi mevcuttur. Doktorunuz iki tip testten birini seçip uygulayabilir. Yaygın olarak kullanılan test iki aşamalı testtir. Ancak hem maliyet hem de hasta konforu  açısından tek aşamalı test önerilmektedir.

İki aşamalı test:

Testin yapılacağı gün hastalar aç olmak zorunda değildir. Eczaneden alınacak 50 gr glukoz  su ile karıştırılarak ya da hazır 50 gr içeçeklerden alınarak birkaç dakika içinde içilir. 1 saat sonra kan alınır. Çıkan sonuç  >130 ya da >140 g/dl den yüksekse kesin tanıyı koymak için 100 gr tolerans testi yapılır. Eğer bu değerden düşükse test normal kabul edilir ve ek test yapmaya gerek kalmaz.

100 gr ogtt yapılacağı gün hasta sabah aç olmalıdır. 100 gr şekerli suyu ya da hazır içeceği içmeden önce açlık kan şekeri ölçülür. İçeçek bir kaç dakikada içilir ve bu andan itibaren  1., 2. Ve 3. Saat kan şekeri değeri ölçülür. Bu dört değerden herhangi ikisi ya da daha fazlası yüksek saptandığında anne adayı gebelik şekeri tanısı alır.

 

Tek aşamalı test:

Bu test hem tarama hem tanı testidir. Sabah aç karnına 75 gr şekerli su ya da hazır içeçek içilmeden önce açlık kan şekeri ölçülür. Şekerli su birkaç dakikada içilir ve ardından 1. Ve 2. Saat kan şekeri ölçülür. Bu değerlerden herhangi biri ya da daha fazlası yüksek ise gebelik şekeri kabul edilir.

Gebelik şekeri tanısı alan hasta doktoru tarafından uygun koşullarda takip ve tedavi edilir.

Op. Dr. Tuğçe TEMEL (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

(Gebelik şekeri tedavisi ve takibi konusu bir sonraki yazıda işlenecektir.)