Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

1
462
gebelik testi nasıl yapılır

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Adet günlerinin gecikmesi, kadınların aklına gebelik durumunu getirir. Bu nedenle, hamileliğin olup olmadığını kontrol etmek üzere, idrar aracılığı ile yapılan ev tipi gebelik testleri bulunur. Bu testlere eczanelerden kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda “gebelik testi nasıl yapılır?” sorunuza yanıt vereceğiz.

Gebelik testleri, çubuk test üzerinde bulunan kimyasal şeridin üzerine bir kaç damla idrar damlatılarak çıkan çizgilerin yorumlanması mantığıyla iş görür. Bu çubuklar döllenme ve embriyo oluşumu ile ortaya çıkan ve idrarda tespit edilebilen, hCG hormonunun varlığını tespit eder. Eğer hCG hormonu varsa, gebeliğin varlığından söz edebiliriz.

Aldığınız gebelik testini düz bir şekilde tutarak, üzerine birkaç damla idrar damlatmalısınız. Bazı gebelik testleri de idrar bulunan bir kaba batırılabilir. Bu işlemin ardından birkaç dakika bekledikten sonra testin üzerini kontrol edin. Eğer belirgin çift çizgi görürseniz, tebrikler %90 hamilesiniz. Çift çizgi kesinlikle hamile olduğunuzun göstergesidir. Artık hazırlıklarınıza başlayabilir ve hamileliğiniz için gerekli olan folik asit gibi takviyeleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer biri net biri hafif silik çift çizgi görürseniz, yine hamilelik şüpheniz var demektir ancak bir kaç gün sonra testi tekrarlamanız gerekebilir ya da çok daha net bir sonuç için kan testi yaptırabilirsiniz.

 

Eğer testiniz negatif yani tek çizgi çıktı ise hamilelik yok demektir. Ancak testi yaptıktan sonra hala adet olmadıysanız testi tekrarlayın, vücudunuz hamileliği ortaya çıkaracak kadar hCG hormonu üretmemiş ya da daha geç bir dönemde yumurtlamış olabilirsiniz.

Gebelik testlerinin yanlış çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Eğer yanlış bir sonuç varsa, bu yüksek ihtimal yanlış uygulanmadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle aldığınız testin kullanma talimatını kesinlikle ayrıntılı şekilde okuyun. Her testin uygulanışı birbirinden farklı olabilir.

 

1 Yorum

  1. Faydalı bir makale için çok teşekkür ederim! Okuduğum zaman kafamda bir sorum çıktı. Gebelik testi fiyatı ne kadardır, acaba? bulduğum kadarıyla fiyat ortalama 4 TL ile 25 TL arasında değişen farklı markalardaki idrar ile sonuç alınan gebelik testi sayesinde adetinizden yaklaşık 5 gün sonra doğru sonuç alabilirsiniz. Sizce doğru mu?