Gebelik Testleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1
850
gebelik testleri

Kendini biraz farklı hissediyorsun ve adetin mi gecikti? Belki de bu durum gebeliğe işaret olabilir ve bir gebelik testleri almayı gerektirebilir. Yapacağınız tek şey eczaneden bir test almak ve uygulamakmış gibi düşünebilirsiniz. Ancak hamilelik testi yaptırmaya gelinceye kadar bilmeniz gereken bir kaç şey var.

Gebelik Testleri Nasıl Çalışır ve Hepsi Aynı mıdır?

Hamile kaldığınızda koryonik gonadotropin veya hCG olarak adlandırılan gebelik hormonları, bedeniniz tarafından üretilir. HCG hormonu seviyeleri döllenmeden sonra yükselmeye başlar ve bu hormon idrarda görülür. Gebelik testi yaptığınızda eğer hamileyseniz, testte pozitif çizgiyle karşılaşırsınız. Tüm gebelik testleri, hamilelik ilerledikçe yoğunluğu arttıran bu hormonu saptayarak gebelik olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışır. Bazı testler, diğerlerinden daha önce algılayabilir ve sonuçları sayısal olmayan sürümlerde ya da dijital testlerde sözcük olarak görüntüleyebilir.

Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

Hamile olduğunuzu düşündüğünüzden itibaren 5 güne kadar gebelik hormonunu algılayabilen aşırı duyarlı erken sonuç testleri satın alabilirsiniz, ancak olumsuz sonuç alırsanız umudunuzu kaybetmeyin. Önde gelen gebelik testi şirketi First Response, Erken Sonuç gebelik testinin, gebelik haftasından 5 gün önce hamilelerin % 76’sında gebelik hormonunu saptadığını, ancak 3 gün önce yapılan testlerde kadınların % 99’undan fazlasının olumsuz sonuç aldığını belirtti. Bu nedenle olumsuz sonuç alırsanız denemekten vazgeçmeyin. Diğer gebelik testleri, en doğru sonucu almak için adet olmanız gereken dönemde yapılır.

Testte Soluk Bir Çizgi Var. Ben Hamile miyim?

Soluk bir çizgi, testin idrarda gebelik hormonunun varlığını bulduğu anlamına gelir. Testi doğru yaptınız ve kontrol hattına bakmadığınızdan emin olduysanız, hamile olduğunuz anlamına gelir. Çizginin daha belirgin olmasını sağlamak için gebelik hormonunun daha fazla olacağı birkaç gün içinde başka bir test yapın. Testleri doğru bir şekilde yorumlayamadığınızdan endişeleniyorsanız, size sadece ‘hamile’ veya ‘hamile değil’ diyen testler satın alabilirsiniz; o zaman kesinlikle emin olabilirsiniz.

Hamileyim, Şimdi Ne Olacak?

Tebrik ederiz! Eşinize bu güzel haberi vermek için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Bu haberden sonra, artık doktor kontrollerinize başlamalısınız. Bu güzel duyguyu yaşayan ve yaşayacak olan tüm anne ve anne adaylarımızı kutluyoruz.

1 Yorum

  1. Bildiğime göre en doğru gebelik durumunu gösteren test kan testidir. Gebeliğin tanısı ve haftasının belirlenmesi için kan testi yapılmalıdır. Sağlıklı gebe bir kadında beta HCG hormonu seviyesi her geçen gün artmış olmalı, arkadaşlar.ukrayna’daki bir klinikte tedavi görürken gebe kadında gebeliğin ilk haftalarında çeşitli kan tahlilleri yapılır diye bildim.