Genital Siğil (HPV) Nedir?

0
5036
genital siğil

Çoğunlukla et beni ile karıştırılan ancak et beninden çok daha farklı ve tehlikeli olan genital siğil, bir diğer adı ile HPV (Human Papillom Virus) çoğunlukla cinsel ilişki veya halka açık alanların kullanımı ile vücuda girer ve kuluçkaya yatar. Yaklaşık 1-6 aylık bir kuluçka süresinden sonra kendisini genital bölgede et benine benzer küçük ve zaman zaman birden fazla kabarıklıkla gösterir. Erken teşhisi veya tedavisi yapılmadığı takdirde tüm bölgeye yayılır ve genital bölgeyi kaplar. Çok kolay yayılan bir virüs olduğu için rahim ağzına veya makata doğru bile yayılabilir, bir araya gelerek çok büyük kitleler oluşturabilir. Çok ciddi bir ağrıya neden olmaz.

 

genital siğil

Genital Siğil’in Belirtileri Nelerdir?

  • Genital bölgede et benine benzer küçük kabarıklıklar
  • Genital bölgede kanama
  • Kaşıntı ve yanma

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğiller için birkaç tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanlar, yakma, dondurma, kesip çıkarma yöntemleridir. Bunların yanı sıra antiviral kremler ve ilaçlar da kullanılabilir. Eğer siğiller artmışsa veya birleşerek kitle haline gelmişse, bu durumda cerrahi tedavinin uygulanması gerekir.

Siğiller her ne kadar tedavi edilse de, belli bir dönem sonra tekrar ortaya çıkabilirler. Bunun sebebi bu siğillerin virüs tabanlı olması ve bağışıklık sisteminde yer ederek kalıcı hale gelmesidir. Vücut direnci düştüğünde tekrar ortaya çıkma ihtimalleri söz konusu olduğu için, bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına dikkat edilmelidir. Doğru beslenme, zararlı alışkınlıklardan kaçınma ve düzenli egzersizlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Genital siğiller bulaşıcıdır. Cinsel ilişkide bulunduğunuz kişiye kolayca geçer. Bu nedenle korunmasız ilişkiden kaçınmalı ve partnerinize karşı dürüst olmalısınız.

Genital siğiller yayıldığı takdirde kanser oluşturma riski yüksektir. Rahim ağzı kanserlerinin büyük bir kısmı genital siğillerin yayılması nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle bu gibi bir durumla karşılaştığınızda muhakkak yayılmasını önlemeli, tedavi olmalısınız.