Göründüğü Kadar Sağlıklı Olmayan 4 Çocuk Gıdası

0
947

Bazı yiyecek ve içecekleri çocuklar için faydalı bir gıda olduğunu düşündüğümüz için seve seve yediririz. Konsantre meyve suları, tahıllı gevrekler, meyveli atıştırmalıklar gibi. Ambalajlarında yazan “%100 doğal”, “katkı maddesi yoktur!”, “tamamen organik” gibi sloganlarla, gözümüzü alan tasarımlarıyla çocuklar için mükemmel sağlıklı seçenekler gibi görünüyorlar, ama gerçekten öyleler mi? Aslında, içindekiler listesini okuduğunuz ve besin değerlerini kontrol ettiğinizde, bu çocuk gıdalarının birçoğunun, sandığımız kadar sağlıklı olmadığı açıktır. İşte en güvendiğimiz, ancak göründüğü kadar sağlıklı olmayan 5 çocuk gıdası!

meyve-suyu-annelerbilir

Meyve Suyu

Meyve suları, çocukların favori içeceklerindendir. Çeşit çeşit aromalara sahip, lezzetli ve tatlı meyve suları, her ne kadar size tamamen doğal ve katkısız olarak pazarlansa da, her halükarda bir kalori ve doğal şeker kaynağıdır. Çok tatlı ve lezzetli oldukları için çocuklar tarafından severek tüketiliyor ancak fazla meyve suyu çocukların iştahını bozar, ishale ve hatta kilo vermeye neden olabilir.

horizontal-line-png-photos

 

Kuru Meyve Atıştırmalıkları

Özellikle son günlerde sıkça görmeye başladığımız kuru meyve şekerlemeleri anneler tarafından şekerden daha sağlıklı olduklarını düşündükleri için tercih ediliyor, ancak içindekiler listesi gözden geçirildiğinde jelibonlara çok benzer bir içeriği olduğu ortaya çıkıyor. Küçük bir meyve şekerlemesi paketinde, şeker oranının fazlalığına şaşırabilirsiniz. Ve çoğunun ambalajında yazan “gerçek meyveden yapılmıştır” iddialarına aldanmayın, çünkü çoğu aslında temelde bir şeker çeşidi olan meyve suyu konsantresi ile yapılır.

horizontal-line-png-photos

 

Tahıllı Gevrekler (Graham Crackers)

Son zamanlarda bir çok çeşidi ortaya çıkan ve sadece çocuklar değil, diyet yapan yetişkinler tarafından da tüketilen tahıllı gevrekler, aslında yapı olarak cipslere benziyorlar. Genellikle rafine edilmiş un ve artı tatlandırıcılarla üretilen bu gevreklere, her bir parçada bir çay kaşığı şeker ilave edilir. Bazıları ise kalsiyum katkılıdır ve az miktarda demir içerir, ancak bu mineralleri daha besleyici yiyeceklerden almak doğru olandır.

horizontal-line-png-photos

 

Çikolata, Fındık-Fıstık Ezmeleri

Çocuklar çikolatalı, fındıklı ve fıstıklı ezmelere bayılır, ancak bu ezmelerin ana maddesi şeker ve yağdır. Bir porsiyon yani 21 gramında beş çay kaşığı şeker bulunur. Bu aslında bilinen bir gerçek olduğu halde ebeveynlerin neden hala çocuklarına verdiklerini düşünebilirsiniz. Aslında çok basit bir cevabı var; pazarlama! Çünkü çikolatalı, fındıklı ve fıstıklı ezmeler reklamlarda sağlıklı bir kahvaltıda pazarlanıyordu, sanki çocuğun beslenmesi bir dilim tahıllı ekmeğin üzerine sürülecek ezmeymişçesine!