Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

1
300
grip olan anne

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi? Emziren annelerin en merak ettiği konulardan birisi, grip olduğunda sütü aracılığıyla hastalığın bebeklerine geçip geçmediğidir. Grip olan anneler, hastalığın bebeğine geçeceği korkusu ile bebeklerini emzirmekten kaçınıyor, farklı yöntemler denemeye yöneliyorlar. Ama aslında durum düşünülenden çok daha farklı!

grip olan anne

Anne sütü, bebeğin başlıca besin kaynağıdır ancak yalnızca bir besin maddesi değil ayrıca bebeğin bağışıklığını güçlendiren, hastalıklara karşı koruyan ve içerisinde antibakteriyel ve antiviral maddeler bulunduran, yani bebeğe doğal bir koruyucu kalkan sağlayan besindir. Yani anne sütü ile beslenen bebek, diğerlerine göre zaten daha dayanıklı ve viral hastalıklara karşı dirençli olur. Grip gibi hastalıklar daha çok nefes, damlacık (hapşırma veya öksürme) ve öpme gibi temaslar ile hava ve dokunma yoluyla karşı tarafa geçer. Yani emziren annenin sütüne hastalık bulaşmayacaktır. Zaten anne sütü, bebeğin gereksinimlerine göre içerik değiştirir. Annenin rahatsız olduğunu algılayan anne sütü, içeriğini değiştirerek bebeği hastalıktan koruyacak özellik göstermeye başlar. Grip olan anne vücudunun hastalığı yenmek için ürettiği antikorlar, süt aracılığı ile bebeğe geçer ve direncini arttırır. Aynı zamanda bebek hasta olduğunda da, annenin sütü içerik değiştirerek bebeğin gereksinimlerine uygun, hastalığın hafiflemesine fayda sağlayacak bir özelliğe bürünür. Ayrıca anne doktor kontrolünde ilaç kullanımına da başlayabilir. Doktorunuz sizin için daha hafif ilaçlar önerebilir. Yani aşağıda belirttiğimiz koşullara uyulduğu sürece grip olan annenin bebeğini emzirmesinde herhangi bir sakınca yoktur, hastalık bebeğe geçmez, aksine bu sebeple emzirmeye ara vermek, bebeği hastalıklara karşı savunmasız bırakır.

Grip Olan Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Bebeğine nefes vermekten kaçınmalı, bunu engellemek için maske kullanabilirsiniz.
  • Bebeğin yüzüne doğru hapşırmaktan ve öksürmekten kaçınmalı
  • Ellerini sık sık yıkamalı
  • Bebeğini öpmemeli
  • Beslenmesine özen göstermeli (hastalık nedeniyle yetersiz beslenildiği durumlarda sütün besin değeri düşer ve bebek hastalıklara karşı savunmasız kalır)
  • Doktor kontrolünde ilaç kullanmalı

1 Yorum