Havalar Değişiyor! Çocuğunuzu Koruyacak Grip Önleyici Gıdalar

0
260
grip önleyici

Havalar Değişiyor! Çocuğunuzu Koruyacak Grip Önleyici Gıdalar. Yavaş yavaş sonbahara giriyoruz ve havalar sıcaklığını yavaşça yitirmeye başlıyor. Bu dönemler bir geçiş dönemi olduğu için soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların görülme sıklığının gitgide arttığı dönemlerdir. Özellikle de direnci biraz daha düşük olan çocuklar, bu geçiş dönemlerinde grip gibi rahatsızlıklara sıklıkla yakalanabiliyorlar. Peki havalar değişirken, çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirecek grip önleyici gıdaları biliyor musunuz? Cevabınız hayır ise, içeriğimiz sizi bekliyor.

Yoğurt

Çocuğunuza özellikle soğuk havada ve grip mevsiminde düzenli olarak bir probiyotik zengini olan yoğurt vermek akıllıca olacaktır. Probiyotikler, hastalığa neden olabilecek bakterileri saf dışı bırakan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek yararlı bakterilerdir. Yoğurt ve kefir gibi gıdalar probiyotik açısından çok zengindir. Ancak bu içecekleri çocuğunuza vermeden önce laktoz alerjisi olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Tatlı patatesler

Tatlı patatesler A vitamini açısından oldukça zengindir ve ağız, bağırsak dokusu, bağışıklık sistemi besin ve solunum yolu sağlığı açısından çok önemlidir. Sadece yarım fincan pişmiş tatlı patates, çocukların her gün ihtiyacı olan A vitamininin iki katına sahiptir. Havuç, kırmızı biber, mango ve kuru kayısıda da A vitamini bolca bulunur.

Kırmızı Et

Et doğal olarak bağışıklık sisteminin kritik bir bileşeni olan protein açısından yüksektir. Protein her açıdan bağışıklık sistemini güçlendiren bir bileşendir. Tavuk ve bazı sebzelerde de bulunsa, en güçlü protein deposu kırmızı ettir.

Tavuk çorbası

Büyükanneniz haklıydı! Hastalık olduğun zaman kendini daha iyi hissettiren tavuk çorbasının faydası tamamen gerçek! Araştırmacılar, aslında bir solunum yolu enfeksiyonunu hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar yetenekler gibi yararlı tıbbi güçleri olan en doğal şeylerden birinin tavuk suyu çorbası olduğunu söylüyor. Hele bir de limon yanındaysa…