Hafta Hafta Hamilelik

0
1625
hafta hafta gebelik

 

1.Hafta

Aslında henüz hamile sayılmazsınız, çünkü hamilelik son adet tarihinden sonra geçen ayı kapsar. Aslında 40 hafta olarak hesaplanan gebeliğin ilk iki haftasında gebelik yoktur.

Biomedical illustration of week 1 in fetal development, showing the ovaries, fallopian tubes, and uterus. Series.

horizontal-line-png-photos

2.Hafta

2.haftada yumurtlama başlar. Bu süre içerisinde cinsel birliktelik yaşadığınız takdirde, hamilelik olasılığınız yüksek olacaktır.

Biomedical illustration of week 2 in fetal development, showing an egg being released from the ovary into the fallopian tube. Series.

horizontal-line-png-photos

3.Hafta

3. hafta döllenmenin başlayacağı haftadır. Aslında hamileliğin başlangıcıdır ancak bu dönemde herhangi bir belirti görülmez.

Biomedical illustration of week 3 in fetal development, showing fertilization with many sperm around the egg. Series.

horizontal-line-png-photos

4. Hafta

Bu dönemde testinizi yaptınız ve tebrikler; hamilesiniz! Bu haftada mide bulantıları, baş dönmeleri gibi belirtiler görülmeye başlar, sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir, yorgun hissedebilirsiniz.

4-hafta

horizontal-line-png-photos

5. Hafta

Bebeğiniz embriyo halinde ve sadece bir kum tanesi büyüklüğünde. Bu küçük boyuta rağmen organ gelişimleri yavaşça başlıyor.

Biomedical illustration of week 5 in fetal development, showing early embryonic development. Series.

horizontal-line-png-photos

 

6. Hafta

Bu dönemde bebeğiniz biraz daha büyür ve düşük riski olabilir. Dikkatli olunması gereken bir dönemdir.

 

Biomedical illustration of week 6 in fetal development showing the embryonic heart through the translucent skin in the amniotic sac. Series.

horizontal-line-png-photos

7. Hafta

Embriyonun boyutunun biraz daha artmasına bağlı olarak, mide bulantıları şiddetlenebilir. Bulantılar özellikle sabahları daha yoğun görülür.

Biomedical illustration of week 7 in fetal development, showing tail and hand formation. Series.

horizontal-line-png-photos

8. Hafta

Bu haftada çekilen ultrasonda bebeğin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Düşük ihtimali bu dönemde %2’ye iner.

Biomedical illustration of week 8 in fetal development, showing head development, growing limbs, and the umbilical cord. Series.

horizontal-line-png-photos

9. Hafta

Bu dönemde bebeğiniz idrar torbanıza baskı yapmaya başlayacağı için, tuvalete çıkma sıklığınız artabilir.

9-hafta

horizontal-line-png-photos

10. Hafta

Bebeğiniz artık bir fetüs olarak adlandırılır. Mide bulantıları, baş dönmeleri, yorgunluk hissiyatı gitgide azalır. Bu haftadan sonra bebeğin sağlık kontrollerine ağırlık verilmesi gereklidir.

Biomedical illustration of week 10 in fetal development. Series.

horizontal-line-png-photos

11. Hafta

Bu haftada bebeğinizin organları yavaş yavaş işlev kazanmaya başlar ve bebeğin cinsiyet özellikleri ortaya çıkar. Cinsel organ gelişimi başlar.

Biomedical illustration of week 11 in fetal development. By this point in development the sex of the baby has begun to develop, male genitalia. Series.

horizontal-line-png-photos

12. Hafta

Bu dönemle beraber, karnınız artık belirginleşmiştir. Annenin pelvis kemikleri genişlemeye başlar. Bu dönemdeki boyutu, doğum anına kadar en az 1000 kez değişecek.

12-hafta

horizontal-line-png-photos

13. Hafta

13. hafta ile ilk trimester (hamileliğin 3 aylık ilk periyodu) son bulur. Artık annenin yeme isteği artabilir. Ancak bebeğinizin ve kendi sağlığınız için yeme içme isteğinize bir denge getirmelisiniz.

Biomedical illustration of week 13 in fetal development, the second trimester. At this stage the facial features are clearly defined and the fingers and toes are well developed. Series.

horizontal-line-png-photos

14. Hafta

Bu dönemde nefes alma egzersizlerine başlamanız iyi olacaktır. Çünkü yapacağınız uzun konuşmalarda nefesinizin kesilme olasılığı söz konusu olacaktır.

Biomedical illustration of week 14 in fetal development. Series.

horizontal-line-png-photos

15. Hafta

Bu dönemde bebeğinizin saçları çıkmaya başlar ve cinsiyetini öğrenmenize artık yalnızca birkaç hafta vardır.

Biomedical illustration of week 15 in fetal development. The fetus has begun to move and exhibit behavior such as kicking and sucking his or her thumb. Series.

horizontal-line-png-photos

16. Hafta

Bebeğinizin hareketlerini artık çok net bir şekilde hissetmeye başlarsınız. Doktorunuz bu noktadan sonra kontrollerinizin sıklaşmasını isteyebilir.

16-hafta

horizontal-line-png-photos

17. Hafta

Bebeğinizin parmak izi oluşumu bu dönemde başlar. Vücudundaki kahverengi yağ dokusu miktarı artış göstermeye başlar. Göğüslerinizdeki hassasiyet bu dönemde daha fazla görülecektir.

Biomedical illustration of week 17 in fetal development showing some of the well developed organ systems visible through the semi-translucent skin. Series.

horizontal-line-png-photos

18. Hafta

Bebeğin dişleri oluşmaya başlar. Artık daha hareketli bir hale gelebilir ve hareketlerini çok net şekilde hissetmeye başlarsınız, tekmelemeler sıklaşır.

Biomedical illustration of week 18 in fetal development showing movement at this stage when there are recognizable active and rest periods. Series.

horizontal-line-png-photos

19. Hafta

Bu dönemde bebekler parmak emme refleksi gösterebilirler. Bebeğiniz kız ise yumurtalık oluşumu bu dönemde başlar. Bu dönem içerisinde cinsel birliktelik için herhangi bir sakınca yoktur. (eğer gebeliğinizle alakalı bir sorununuz yoksa)

Biomedical illustration of week 19 in fetal development showing the distinct and recognizable female genitals. Series.

horizontal-line-png-photos

20. Hafta

Bu dönemde bebeğinizin artık uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Bebeğinizin kalbi dakikada 140-160 kez hızlıca atar. 20. haftada rahim iyice genişler, karnınız ise gitgide belirginleşmeye başlar.

20-hafta

horizontal-line-png-photos

21. Hafta

Eğer 35 üzerindeyseniz, bu dönemde hamilelik şekeri veya yüksek tansiyon görülme olasılığınız yüksektir. Bebeğinizin kaşları ve göz kapakları tamamen gelişmiştir ancak hala kapalıdır. Bu dönem içerisinde eğer gebeliğiniz izin verirse doktor kontrolü ile basit egzersizler yapmanız faydalı olacaktır.

Biomedical illustration of week 21 in fetal development when the skin is covered with a whitish covering for protection. Series.

horizontal-line-png-photos

22.Hafta

Bu dönemde vajinal akıntı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bebeğinizin tırnak oluşumu ve organları da işlev kazanmaya başlamıştır. Beyni ise hızlı bir şekilde gelişmeye başlar.

Biomedical illustration of week 22 in fetal development when the anatomical structures responsible for the senses have developed. Series.

horizontal-line-png-photos

23.Hafta

Bu dönemde bebeğinizin gözleri oluşmuştur ancak pigmentleri tam olarak gelişmediği için hala işlevini kazanmamıştır. Kilo takibinize önem vermeniz gerekir, çünkü bu dönem bebeğinizin hızla büyüdüğü dolayısıyla sizin de kilo almaya müsait olduğunuz bir dönemdir.

Biomedical illustration of week 23 in fetal development. Series.

horizontal-line-png-photos

24. Hafta

Bu dönemde bebeğin vücudunda “lanugo” ismi verilen ve genelde yüzü, anlı, boynu ve kolları kaplayan ince tüyler oluşmaya başlar. Bu tüyler doğuma doğru dökülür bebek ise bu tüylerin bir kısmını yer. Bebeğin cilt pigmentleri daha da gelişir ve bebeğin saydam cilt görünümü yavaş yavaş düzelmeye başlar.

24-hafta

horizontal-line-png-photos

25. Hafta

Bu dönemde özellikle geceleri mide ekşimesi ve bacak krampları yaşayabilirsiniz. Karnınızı dinleyen bir kişi, bebeğin kalp atışlarını duyabilir.

Biomedical illustration of week 25 when the hands are fully developed and survival rate is about 50%. Series.

horizontal-line-png-photos

26. Hafta

Bu haftada bebeğin akciğerlerinin hava keseleri olan alveoller gelişmeye başlar. Bebeğinizin işitme ve görme konusu ile ilgili önemli bir haftadır. Gözleri neredeyse tamamen oluşmuştur ve göz kapakları yavaş yavaş açılıp kapanmaya başlar. İlginç bir bilgi; anne karnındaki tüm bebeklerin göz renkleri mavidir.

Biomedical illustration of week 26 in fetal development when the hands are very active and the eyes begin to open. Series.

horizontal-line-png-photos

27. Hafta

Bebeğinizin artan ağırlığı bel ve sırt ağrılarınızın oluşmasına neden olabilir. Bu artış ile birlikte vücudunuzda çatlaklar da oluşmaya başlayabilir.

Biomedical illustration of week 27 in development when the fetus weighs almost 2 pounds and is about 14.5 inches long, and the eyes can blink. Series.

horizontal-line-png-photos

28. Hafta

28. hafta, 3. trimester dönemin başlangıcıdır. Bebeğiniz tat ve koku alabilir, gözlerinden gözyaşı gelebilir. Bebeğin emme ve yutma becerileri gitgide gelişir.

28-hafta

horizontal-line-png-photos

29. Hafta

Bebek ışığa ve sese karşı gitgide duyarlı hale gelir. Bebeğin böbreküstü bezleri gelişir ve prolaktin salgılanmasını arttırarak sizde süt üretiminin oluşmasını da tetikler.

Biomedical illustration of week 29 in fetal development when the bones of the leg (femur and tibia) can be seen through the semi-transparent skin. Series.

horizontal-line-png-photos

30. Hafta

Büyüyen rahim diyaframa baskı yapar ve bu yüzden zaman zaman nefessiz kaldığınızı hissedebilirsiniz. Karnınız gitgide gelişecektir, ayakkabınızı bağlamak sizin için oldukça zor bir iş haline gelebilir.

Biomedical illustration of week 30 in development when the fetus weighs approximately 3 pounds and is 16 inches long. The head and body are now well proportioned. Series.

horizontal-line-png-photos

31. Hafta

Bebeğin gelişiminin artması nedeniyle rahim idrar torbasına baskı yapmaya başlar ve bu sizin özellikle geceleri sık sık tuvalete çıkmanıza sebep olur.

Biomedical illustration of week 31 in fetal development when the lungs and digestive tract are almost completely developed and almost all the major organs are functioning. Series.

horizontal-line-png-photos

32. Hafta

Bebeğin 5 duyu organı gelişmiştir ve rüya görmeye başlar. Bu dönemde bebeğin vücudunda çıkan lanugo tüyleri kaybolmaya başlar. Doğum için nefes egzersizlerine başlamanız faydalı olacaktır.

Thirty-two (32) week fetus in-utero during the eighth month (third trimester) of pregnancy within a lateral female figure. The lumbar spine, pelvic bones, and pubic symphysis are also shown.

horizontal-line-png-photos

33. Hafta

Bebeğiniz bu dönemde muhtemelen baş aşağı dönmüş olacak. Bu dönemde bebeğiniz antikor üretmeye başlayacak ve bağışıklık sistemi gelişmeye başlayacak.

Biomedical illustration of week 33 in fetal development when weight is approximately 4.4 pounds and length is about 17.5 inches. Series.

horizontal-line-png-photos

34.Hafta

Bebeğiniz artık derin nefesler alıyor ve gözlerini sık sık açıp kapıyor. Erken doğum riskiniz de olsa bebeğiniz sağlıklı büyümesini tamamlayacaktır.

Biomedical illustration of week 34 in fetal development when there is an excellent chance of survival outside the womb. The baby has turned to a head down position in preparation for birth. Series.

horizontal-line-png-photos

35. Hafta

Bu dönemde yaptığınız en küçük iş bile size inanılmaz yorgunluk verebilir, kendinizi oldukça halsiz hissedebilirsiniz. Bebeğinizin saç ve tırnaklarının oluşumu tamamlanmıştır.

Biomedical illustration of week 35 in fetal development when about 90% of all fetuses born can survive. The lungs are almost completely matured. Series.

horizontal-line-png-photos

36. Hafta

Bebek yavaş yavaş doğum için kendini hazırlar ve pelvisin altına doğru düşebilir. Bebeğiniz dar bir alana girdiği için hareketleri azalacaktır, hareketlerini hissetmediğiniz takdirde endişe etmenize gerek yok.

Embryology - 36-38 Week Old Fetus in Utero. This stock medical illustration shows fetal development in the uterus in the ninth and final month (third trimester) of pregnancy.

horizontal-line-png-photos

37. Hafta

Kasılmalarınız artmaya başlayacaktır ve bu süreç içerisinde bebeğinizin gitgide aşağı inmesi ile tuvalet ihtiyacınız daha da artacaktır. Bebeğiniz doğum pozisyonu almaya başlıyor.

Biomedical illustration of week 37 in fetal development. Daily activity cycles develop and the amniotic sac could break at any time. Series.

horizontal-line-png-photos

38. Hafta

Muhtemelen sırt, bel, boyun ağrısı ve kasılmalar yaşıyorsunuz. Bebeğinizin beyin nöronları doğuma kadar gelişim göstermeye devam edecek.

Biomedical illustration of week 38 in development when the baby is at full weight, development is complete, and it may have reached its final birth position. Series.

horizontal-line-png-photos

39. Hafta

Son düzlüğe geldiniz. Bebeğiniz ve siz oldukça sağlıklı durumdasınız ancak içinizi yoğun bir korku sarabilir. İyi bir anne olabilecek miyim, bebeğim sağlıklı doğacak mı soruları ile geçecek bir hafta sizleri bekliyor.

Biomedical illustration of week 39 in fetal development. Weight is approximately 7.5 pounds and length is about 20 inches and the baby has reached its final birth position in the uterus. Series.

horizontal-line-png-photos

40. Hafta

Tebrikler! Bebeğiniz artık kucağınıza gelmek için hazır!

Doğumda sizi epey zorlayacak anlar bekliyor. Ancak o ufak ve savunmasız canlıyı kucağınıza aldığınızda çektiğiniz tüm acıların unutulacağına eminiz. Bundan sonra düşünmeniz gereken şey sağlıklı gelişimi ve emzirmek olmalı

Biomedical illustration of week 40 of development, the first stages of delivery. Series.